Wtorek 6 czerwca
Dominiki, Norberta, Laurentego
RADOM aktualna pogoda

Postęp prac na budowie drugiego pawilonu szpitala w Pionkach

dm, powiatradomski.pl 2022-06-06 14:52:00

Na terenie Szpitala Powiatowego przy ul. Niepodległości 1 w Pionkach trwa budowa drugiego, dwupiętrowego pawilonu tzw. zachowawczego. Niedawno Powiat Radomski otrzymał kolejne 10,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na kolejne prace, związane z przebudową kompleksu szpitalnego. Bezzwrotna dotacja ze środków krajowych będzie przeznaczona na III etap prac, czyli rewitalizację i modernizację najstarszych obiektów, przede wszystkim budynku dawnej chirurgii.

Pracownicy firmy radomskiej Arbud Investments w bardzo szybkim tempie realizują budowę drugiego, dwupiętrowego budynku szpitalnego, czyli tzw. pawilonu zachowawczego. Będą się w nim mieścić oddziały wewnętrzny i rehabilitacji, a także nowoczesna diagnostyka z urządzeniem do rezonansu magnetycznego.

Imponujący postęp prac

W ostatnich trzech miesiącach postęp prac jest imponujący. Najpierw powstało podpiwniczenie budynku, wykonane w technologii żelbetonowej (będą mieścić się tam pomieszczenia techniczne oraz pracownie diagnostyczne). Następnie w klasycznej technologii murowanej powstały ściany parteru, a potem zalano strop i wymurowano ściany pierwszego piętra. Wszelkie roboty budowlane ułatwia żuraw wieżowy, który góruje nad placem budowy.

Niebawem będzie realizowana budowa kolejnego stropu, a po niej nastąpi murowanie ścian drugiego piętra i przykrycie całego obiektu dachem (tzw. stan surowy otwarty). Prace te powinny być zrealizowane na przełomie czerwca i lipca. Według wykonawcy, w połowie 2022 roku budynek powinien być w stanie surowym zamkniętym, czyli gotowy do prac wykończeniowych wewnątrz.

Termin nie jest zagrożony

Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Drugi etap inwestycji wraz z wyposażeniem będzie kosztować blisko 40 milionów złotych. Pieniądze na ten cel, przede wszystkim z funduszy rządowych, ale również z budżetu powiatu są zabezpieczone.

Jednocześnie wzniesiono budynek kotłowni szpitalnej, niezależnej od miejskiej sieci ciepłowniczej, wyposażonej dwa źródła zasilania.

Zakres prac w drugim etapie inwestycji obejmuje również budowę obiektów technicznych, instalacji oraz zagospodarowanie terenu całego kompleksu. Oprócz budynku kotłowni, wykonawca ma przebudować i zmodernizować budynek apteki szpitalnej, wykonać drogi wewnętrzne i nowe ogrodzenie, a także stworzyć tereny zielone wokół całego kompleksu szpitalnego.

Ruszy III etap inwestycji

Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na ostatni, trzeci etap prac, związanych z modernizacją szpitala w Pionkach. Obejmie on rewitalizację i modernizację najstarszych obiektów, przede wszystkim budynku dawnej chirurgii. Będą się w nim mieścić m.in. biura dyrekcji oraz laboratorium i inne pomieszczenia administracyjne. Na ten cel inwestor, czyli samorząd Powiatu Radomskiego, otrzymał właśnie 10,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

– Nasze wielkie marzenie i zarazem wyzwanie spełnia się na naszych oczach. W tej kadencji tylko na szpital w Pionkach wydatkujemy około 90 milionów złotych. Myślę, że jest to wielka sprawa dla mieszkańców tego miasta i okolicznych gmin. Podziękowania należą się przede wszystkim rządowi Prawo i Sprawiedliwość wraz z panem premierem Mateusz Morawiecki oraz parlamentarzystom PiS z naszego regionu na czele z panem senatorem Stanisław Karczewski i posłem Marek Suski, którzy bardzo mocno zabiegali o inwestycje dla ziemi radomskiej i uzyskali konkretny efekt w postaci ponad 675 milionów złotych dla miast, gmin i powiatów byłego województwa radomskiego – mówi Waldemar Trelka – starosta radomski.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych