Niedziela 14 czerwca
Elizy, Bazylego, Waleriana

Nowi kandydaci na żołnierzy w radomskiej jednostce Wojsk Obrony Terytorialnej [FOTO]

cir 2026-05-12 07:14:00

Ponad 80 kandydatów do służby w szeregach 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w minioną sobotę przekroczyło bramy jednostki. Teraz, pod okiem instruktorów zdobywają wiedzę i umiejętności w ramach trwającego szkolenia podstawowego. 
 

Kandydaci do służby w 6MBO po przekroczeniu bramy jednostki na radomskim Sadkowie odwiedzali kolejno gabinet lekarski, salę gimnastyczną i magazyn umundurowania. Po badaniach, teście sprawności fizycznej i dopełnieniu innych formalności, przewieziono ich do jednostki w Książenicach, gdzie przez najbliższe dni, pod okiem instruktorów zdobywać będą podstawową wiedzę wojskową. 

Zapoznają się z regulaminem, a także budową i zasadami obsługi broni. Wezmą udział w zajęciach z zakresu zielonej taktyki, topografii, pierwszej pomocy. Podczas zajęć z musztry nauczą się kroku defiladowego, a „pętla taktyczna”, do której podejdą pod koniec szkolenia podsumuje zdobytą wiedzę. 

Szkolenie podstawowe trwa szesnaście dni i jego celem jest przekazanie kandydatom podstaw niezbędnych do dalszej służby i rozwoju. „Szesnastka” stanowi podwalinę dla dalszych szkoleń rotacyjnych, a także kursów i szkoleń dodatkowych, w których żołnierze również biorą udział. 

Szesnastodniowe szkolenie może wydawać się krótkie, jednak jest to intensywny czas, w którym ochotnicy niejednokrotnie wychodzą ze strefy komfortu, mierzą się z doświadczeniami i wyzwaniami – często dalekimi od tych znanych ze środowiska cywilnego. Jedni muszą przełamać niechęć do bycia dowodzonymi, inni – zastanawiają się, czy są w stanie udźwignąć zasobnik piechoty na plecach i odciski na stopach. Wszyscy muszą zrozumieć, że w szyku nie liczy się „Ja”, ale „my”.

– Stwierdziłem, że chcę zrobić coś więcej dla Ojczyzny, niż tylko kupować w polskich sklepach w ramach patriotyzmu gospodarczego. Obserwując sytuację polityczną na świecie dochodzę do wniosku, że dobrze jest coś potrafić i w razie potrzeby przyczynić się do ochrony polskich granic – mówi jeden z uczestników szkolenia. 

Jednak obok patriotycznych pobudek, każdy z uczestników ma swoje oczekiwania i obawy związane z „Szesnastką” 

– Spodziewam się nauki pracy w grupie, bycia podporządkowanym – ciekawi mnie, jak się w tym odnajdę. Jeśli czegoś się obawiam to tego wysiłku fizycznego, czy podołam... Mam jednak nadzieję, że wytrwam, zdobędę wiedzę i umiejętności, dzięki którym w przypadku zagrożenia nie będę stała biernie, ale będę wiedziała, co robić – mówią nowo wcieleni. 

Szkolenie zakończy sprawdzian, którego ukończenie z wynikiem pozytywnym będzie przepustką do złożenia przysięgi na sztandar 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 24 maja w Kowali-Stępocinie. 

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

  • pokolenie nieudaczników

    2026-05-12 09:00:50

    a można używać smartfona i fotki dodawać na fejsa

  • PSL czas skończyć

    2026-05-12 09:41:48

    Kosiniak Kamysz to frajer pamiętamy co mówił o WOT. Ten tygrys z PSLu bez Tuska jest nikim

  • SZER. MISIEWICZ

    2026-05-12 11:21:37

    BO NAJLEPIEJ TO BYŁO PRZED WOJNĄ.  Z MINISTREM MACIEREWICZEM I SKURKIEWICZEM. RÓŻANIEC I WADEMECUM BROSZURKA ŻOŁNIERZA. WIECEJ PO KOŚCIOŁACH JAK NA POLIGONIE SZKOLENIA. W PISIE I ICH KOALICJI SAME TYGRYSY . NA T34 I PANTERY  MAJĄ VISY. 

  • SZER. MISIEWICZ W RUSKIEJ PANTERCE

    2026-05-12 11:21:54

    BO NAJLEPIEJ TO BYŁO PRZED WOJNĄ.  Z MINISTREM MACIEREWICZEM I SKURKIEWICZEM. RÓŻANIEC I WADEMECUM BROSZURKA ŻOŁNIERZA. WIECEJ PO KOŚCIOŁACH JAK NA POLIGONIE SZKOLENIA. W PISIE I ICH KOALICJI SAME TYGRYSY . NA T34 I PANTERY  MAJĄ VISY. 

  • WOT Technika

    2026-05-12 11:55:51

    Tatarek już na jednej fali z tv ruspublika nadaje. Wocha sobie zapraszają i będą Witkowskiego obalali. Jeszcze jeden hydraulik kurdupel nisko skanalizowany. Jaki pan taki w co za dzień kram. Ciekawe z jaka to armią zbawienia on przybywa. Co za dzień pedo filia Sakiewicza. 

  • Wotka

    2026-05-12 19:50:30

    Brawo dla tych co się zgłosili,taki mądrala Szer.Misiaczek to w razie czego schowa się za spódnice mamusi bo na noc innego I CH nie stać.To zwyczajni tchórze  z brakiem pomyślunku o  przyszllości swojej i   nie tylko. A Kosiniak to taka zasłonka midla działań wyblakłego Rudego kłamcy.

  • Patriota

    2026-05-17 21:46:53

    Plecaki ucieczkowe zapewnia tygrysek.

  • rezerwa

    2026-05-18 12:02:32

    A to wszystko tylko dzięki ze sprzedaży przez prezesa Glapińskiego polskiego złota. A komentuje pisowska hołota. Jak przyjdzie co do czego to do USA  chodu z całym ukradzionym majątkiem. 

  • rezerwa kadrowa

    2026-05-18 12:02:54

    A to wszystko tylko dzięki ze sprzedaży przez prezesa Glapińskiego polskiego złota. A komentuje pisowska hołota. Jak przyjdzie co do czego to do USA  chodu z całym ukradzionym majątkiem. 

  • rezerwa kadrowa z Radomia

    2026-05-18 12:03:11

    A to wszystko tylko dzięki ze sprzedaży przez prezesa Glapińskiego polskiego złota. A komentuje pisowska hołota. Jak przyjdzie co do czego to do USA  chodu z całym ukradzionym majątkiem. 

Dodaj komentarz

Nie przegap