Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

Ćwiczenia fizyczne dla seniorów - jakie ćwiczenia są bezpieczne dla starszych osób?

Artykuł sponsorowany 2022-12-06 08:39:00

Ćwiczenia i odżywianie są niezbędnymi elementami zdrowego stylu życia przez całe życie, a wraz z wiekiem nasze wymagania stale się zmieniają. Coraz więcej badań pokazuje, jak regularne ćwiczenia są szczególnie ważne dla seniorów i jak coraz więcej seniorów wybiera aktywny tryb życia zamiast siedzącego. Ten artykuł pokaże Ci korzyści płynące z ćwiczeń dla osób starszych oraz przedstawi kilka najpopularniejszych ćwiczeń dla seniorów.

Korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń dla seniorów

Nasza biologia zmienia się wraz z wiekiem, co powoduje, że seniorzy mają inne powody, by pozostać w formie niż młodsze pokolenia. Chociaż sprawność fizyczna zapewnia korzyści w każdym wieku, korzyści zdrowotne, którymi cieszą się sprawni fizycznie seniorzy, są bardziej godne uwagi. Lekarze i badacze twierdzą, że seniorzy powinni być jak najbardziej aktywni, bez nadmiernego wysiłku. U osób starszych ćwiczenia pomagają żyć dłużej, zdrowiej i radośniej.

Aktywność fizyczna dla osób starszych może być inspiracją dla młodszego pokolenia, które ma problem z regularnym uprawianiem sportu. Warto zatem połączyć przyjemnie z pożytecznym i po treningu na siłowni postawić zakład na ulubioną drużynę i poczuć adrenalinę, która w naszym życiu również ma pozytywny wpływ na nasz organizm. W tym celu załóż konto, wykorzystując betters kod promocyjny i wykorzystaj bonus powitalny dla nowych użytkowników!

Aktywność fizyczna dla osób starszych

Ćwiczenia są kluczowe dla osób starszych, ale czasem ciężko znaleźć informacje, od czego zacząć. Jeśli nie ćwiczyłeś przez jakiś czas, powrót do aktywnego świata może być zniechęcający. Istnieje również duża szansa, że ​​ćwiczenia, do których byłeś kiedyś przyzwyczajony, nie są idealne dla osób starszych.

Zanim zaczniesz ćwiczyć, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jesteś wystarczająco zdrowy do ćwiczeń i zobaczyć, które ćwiczenia są idealne dla twojego obecnego poziomu sprawności.

Aerobik w wodzie

W ostatnich latach aerobik w wodzie stał się niezwykle popularną formą ruchu wśród osób w każdym wieku, ale w szczególności wśród seniorów. Ćwiczenia w wodzie są idealne dla osób cierpiących na artretyzm i inne formy bólu stawów, ponieważ wyporność wody zmniejsza obciążenie stawów. Dodatkowo woda zapewnia naturalny opór, co eliminuje konieczność stosowania ciężarów w treningu siłowym. Ćwiczenia aerobiku w wodzie poprawiają siłę, elastyczność i równowagę przy minimalnym obciążeniu ciała.

Joga na krześle

Podobnie jak aerobik w wodzie, joga na krześle jest formą ćwiczeń o małym wpływie na stawy, która poprawia siłę mięśni, mobilność, równowagę i elastyczność, z których wszystkie są kluczowymi aspektami zdrowotnymi dla seniorów. Joga na krześle to przystępna forma jogi, która zapewnia mniejszy nacisk na mięśnie, stawy i kości niż bardziej konwencjonalne formy jogi.

Jako dodatkowy bonus wykazano, że joga na krześle poprawia zdrowie psychiczne osób starszych. Regularni uczestnicy jogi na krześle lepiej śpią, są mniej narażeni na depresję i zgłaszają ogólne dobre samopoczucie.

Treningi z taśmami oporowymi

Taśmy oporowe to rozciągliwe paski gumy, które zwiększają efektywność treningu przy mniejszym obciążeniu ciała. Treningi z taśmami oporowymi są przyjazne dla osób starszych i dostępne dla początkujących. Ta forma ćwiczeń jest coraz bardziej popularna wśród seniorów ze względu na relatywnie niskie koszty materiałów, co sprawia, że ​​ćwiczenia z taśmami oporowymi są idealne do ćwiczeń w domu. Dodatkowo, te ćwiczenia są idealne do wzmocnienia kręgosłupa, co poprawia postawę, mobilność i równowagę.

Pilates

Pilates to popularna forma ćwiczeń o małym wpływie na kości i stawy, opracowana sto lat temu. W ćwiczeniach pilates kładzie się nacisk na oddychanie, równowagę, koncentrację oraz siłę kręgosłupa i zazwyczaj obejmuje to maty, piłki pilates i inne nadmuchiwane akcesoria, które pomagają budować siłę bez stresu związanego z ćwiczeniami o dużym obciążeniu. Wykazano, że pilates poprawia równowagę i zwiększa elastyczność u osób starszych.

Spacerowanie

Jedną z najmniej stresujących i dostępnych form ćwiczeń jest spacerowanie. Dla niektórych seniorów spacery są większym wyzwaniem niż dla innych, dlatego cele dotyczące odległości i kroków różnią się w zależności od osoby. Dla ogólnej populacji zaleca się 10 000 kroków dziennie dla zdrowego stylu życia, ale osoby z trudnościami w chodzeniu lub bólami stawów mogą zadowolić się mniejszym dystansem. Chodzenie promuje zdrowy styl życia, jednocześnie wzmacniając mięśnie, zmniejszając ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy i raka okrężnicy.

Treningi z masą własnego ciała

Utrata mięśni może być druzgocąca i wyniszczająca dla osób starszych. Około jedna trzecia seniorów żyje z poważną utratą mięśni, co może prowadzić do problemów hormonalnych, zmniejszenia zdolności do metabolizowania białka i innych problemów. Treningi z masą własnego ciała to jeden z najlepszych sposobów przeciwdziałania skutkom zaniku mięśni u osób starszych. Jedną z kluczowych zalet ćwiczeń z masą własnego ciała jest brak konieczności wydawania majątku na sprzęt. Materiały wymagane do ćwiczeń z masą własnego ciała są minimalistyczne; większość treningów z masą ciała wymaga ubrania do ćwiczeń i maty, aby złagodzić ewentualne upadki na podłogę.

Trening siłowy z hantlami

Wykazano, że trening siłowy łagodzi objawy cukrzycy, osteoporozy, bólu pleców i depresji, jednocześnie pomagając kontrolować wagę. Trening siłowy przyczynia się również do szybszego metabolizmu i lepszej kontroli glukozy. Ćwiczenia z hantlami to jedne z najlepszych sposobów treningu siłowego dla seniorów, jeśli są wykonywane z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Hantle pozwalają seniorom wyizolować grupy mięśniowe w celu wzmocnienia, jednocześnie poprawiając równowagę i elastyczność.

Ćwiczenia, których powinni unikać seniorzy

Spora część popularnych treningów głównego nurtu nie jest idealna dla osób starszych. Te popularne treningi są odpowiednie dla młodszych osób, które chcą szybko nabrać masy lub zrzucić zbędne kilogramy, ale mogą stanowić niezdrowe obciążenie dla osób starszych z bólem stawów, zanikiem mięśni, problemami z postawą lub równowagą.

Poniższych ćwiczeń prawdopodobnie należy unikać, jeśli masz więcej niż 65 lat:

• Przysiady z hantlami lub ciężarkami

• Wyciskanie

• Bieg długodystansowy

• Brzuszki

• Martwy ciąg

• Trening interwałowy o wysokiej intensywności

• Wspinaczka skałkowa

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych