Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Nowy mural powstał w Radomiu. Na ścianie budynku UTH

dm, UM Radom 2021-09-30 14:17:00

Mural przedstawiający obraz Jacka Malczewskiego "Zatruta studnia z chimerą" pojawił się na ścianie budynku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. To efekt realizacji jednego z projektów z Budżetu Obywatelskiego 2021. Pomysłodawcą była Eliza Wesołowska-Szwede. Zgłoszony przez nią projekt zatytułowany "Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL - nowy szlak murali" zyskał poparcie radomian uczestniczących w głosowaniu.

- Jacek Malczewski i jego związki z Radomiem to wielki atut naszego miasta. Chciałam to wykorzystać i zgłosiłam projekt zakładający pokazanie w przestrzeni miejskiej, w popularnej formie murali, obrazów, których bogata kolekcja znajduje się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego - mówi autorka projektu.

Mural przedstawiający obraz "Zatruta studnia z chimerą" namalował dr Łukasz Rudecki - artysta malarz, wykładowca na Wydziale Sztuki UTH w Radomiu.

- Bardzo się cieszę, że mogłem realizować ten projekt, bo Jacek Malczewski, który jest ważny dla Radomia jest też bardzo ważny dla mnie jako artysty. W trakcie pracy, chodząc po rusztowaniu pokonałem co najmniej kilka kilometrów. Największym wyzwaniem było to, że należało tak operować kolorem, by poszczególne fragmenty stworzyły całość. W trakcie pracy spotkałem się z dużą życzliwością mieszkańców i mam nadzieję, że mural zostanie pozytywnie przyjęty - opowiada Łukasz Rudecki.

Zastępca prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński przyznaje, że bardzo się cieszy z rozpoczęcia tworzenia szlaku murali przedstawiających obrazy Jacka Malczewskiego.

- To pokazuje, że sztuka w Radomiu jest ważna dla ludzi i już dzisiaj mogę powiedzieć, że za chwilę dr Rudecki bierze się do pracy. Na ścianie Liceum Ogólnokształcącego im. Baczyńskiego powstanie kolejny mural, tym razem przedstawiający obraz „Kobieta z faunem”. To będzie dobry początek całego szlaku. Planujemy, że w przyszłym roku powstanie następny jeden lub dwa murale. Chcemy, by był to znak rozpoznawczy Radomia, bo wiele miast ma murale, ale niewiele ma murale tak ściśle związane z tym, co w danym mieście jest absolutnie unikatowe - podkreśla Mateusz Tyczyński.

Przypomina jednocześnie, że realizacja projektu spotkała się z dużym zrozumieniem i zainteresowaniem ze strony Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. - Nasza współpraca układa się bardzo dobrze. To cieszy, bo im więcej uczelni, w tym Wydziału Sztuki w życiu miasta, tym lepiej - dodaje zastępca prezydenta.

- Do hasła, które wrosło już w nasze miasto - „Siła w precyzji”, możemy dzisiaj dodać hasło „Siła sztuki”. Będąc w Dublinie możemy na przykład pojechać na wycieczkę śladami Jamesa Joyce`a. U nas będziemy mogli oferować turystom wycieczkę śladami Jacka Malczewskiego. Cieszę się, że powstaje taki szlak i że jego tworzenie rozpoczęło się właśnie od Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego - mówi rektor uczelni prof. Sławomir Bukowski.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych