Wtorek 27 września
Damiana, Amadeusza, Mirabelli
RADOM aktualna pogoda

W Powiecie Radomskim rusza Festiwal Ikony Wolności

dm, powiatradomski.pl 2022-08-11 10:34:00

W sierpniu, miesiącu szczególnym w historii Polski, rusza Powiatowy Festiwal Ikony Wolności, organizowany przez Powiatowy Instytut Kultury pod patronatem honorowym starosty radomskiego Waldemara Trelki. W dniach 14 – 18 sierpnia w kilku miejscowościach Powiatu Radomskiego będą wystawy, koncerty i spotkania. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

– Trzeba przypominać, zwłaszcza młodszym pokoleniom, o trudnej, ale pięknej historii Polski. To bardzo ważne, aby pamiętać o tych wszystkich ludziach, którzy walczyli za wolną Polskę, pracowali dla niej, nie wahali się postawić dobra wspólnego nad własne. Stąd właśnie tytuł naszego festiwalu – Ikony Wolności – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. – Co ważne, podczas wydarzenia będziemy mówić nie tylko o tych bohaterach znanych nam z książek, z lekcji historii, ale i osobach z naszego terenu, naszych lokalnych „ikonach wolności”. Cieszę się, że taki festiwal powstał i mam nadzieję, że będzie kontynuowany w kolejnych latach, aby stanowić ciekawą lekcję historii i patriotyzmu dla wszystkich mieszkańców Powiatu Radomskiego – dodaje starosta.

Wystawy w powiecie

W niedzielę, 14 sierpnia nastąpi prawdziwa inwazja wystaw: aż 9 prezentacji, przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Biograficzne ekspozycje przypominające osoby zasłużone dla budowania wolnej Polski pojawią się nie tylko w „Galerii na Płocie” przy Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży, ale też w każdej z filii Galerii, rozsianych po całym Powiecie Radomskim i prowadzonych razem z naszymi partnerami. Zostaną zaprezentowane następujące ekspozycje:

* Jedlińsk: “Wincenty Witos”, Gminna Biblioteka Publiczna;

* Jastrzębia: “Ignacy Jan Paderewski”, Gminna Biblioteka Publiczna

*Iłża: “Józef Piłsudski”, Powiatowy Instytut Kultury, ul. Jakubowskiego 5;

* Krzyżanowice, “Danuta Siedzikówna -Inka”, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, filia w Krzyżanowicach;

* Pionki: “Stefan Wyszyński”, kościół pw. NMP Królowej Polski;

* Pionki: “Stefan Rowecki – Grot”, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, al. Jana Pawła II 7;

* Zakrzew: “Maksymilian Kolbe”, kościół pw. św. Jana Chrzciciela;  

* Pelagów- Trablice: “Jan Piwnik -Ponury, Izba Pamięci ks. Romana Kotlarza; 

* Jedlnia- Letnisko: “…ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność ks. Romana Kotlarza”,  kościół pw. Opieki św. Józefa.

W klimacie wolności

Powiatowy Festiwal Ikony Wolności rozpocznie się i zakończy w Pelagowie w podradomskiej gminie Kowala. To miejsce, z którym związany był ksiądz Roman Kotlarz (1928 – 1976), błogosławiący radomskich robotników w Czerwcu’76, prześladowany potem przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, zmarł w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

W poniedziałek, 15 sierpnia o godz. 10 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie – Trablicach odbędzie się koncert „Bóg – Honor – Ojczyzna” w wykonaniu artystów polskich scen operowych i filharmonicznych. Tego samego dnia o godz. 19 w kościele letnim pw. Opieki św. Józefa w Jedlni – Letnisku wystąpi zespół Lustro z koncertem „Gloria Victis”, czyli znanymi piosenkami żołnierskimi, partyzanckimi i powstańczymi w rockowym brzmieniu.

We wtorek, 16 sierpnia o godz. 18 w Iłży odbędzie się spacer śladami uczestników walk o niepodległość. Start przy pomniku Obrońców Ziemi Iłżeckiej przy placu 11 Listopada.

W środę, 17 sierpnia o godz. 18 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie będzie pokaz filmu „Terenia” i spotkanie z jego reżyserem Dariuszem Walusiakiem. Tytułowa bohaterka to Teresa Grodzińska urodzona w 1899 roku w pobliskich Jaszowicach. W 1918 roku ukończyła radomskie gimnazjum imienia Marii Gajl. W 1920 roku, gdy bolszewicy zaatakowali Polskę, Teresa przerwała naukę w warszawskiej szkole ogrodniczej i zgłosiła się do pracy jako pielęgniarka. Wstąpiła do Wojska Polskiego, służyła jako sanitariuszka 5 kompanii II batalionu 4 Pułku Piechoty Legionów. Pod Hrubieszowem została pojmana w trakcie opatrywania rannych, torturowana, została okrutnie zamordowana przez kozaków. Jej zwłoki ostatecznie trafiły do Radomia. Pośmiertnie, została odznaczona Virtuti Militari, najwyższym polskim odznaczeniem za wybitne zasługi bojowe.

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 17 w kościele w Pelagowie – Trablicach zostanie odprawiona Msza św. w 46. Rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza. Tuż po niej zespół Lustro wystąpi z koncertem „Gloria Victis”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Organizatorzy Festiwalu Ikony Wolności to: Powiatowy Instytut Kultury wspomagany przez Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Lublinie i delegaturę w Radomiu oraz  Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala. Partnerzy festiwalu to: Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku, Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi, Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży filia Krzyżanowice, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pionkach, parafia pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie – Tarblicach, parafia pw. Opieki św. Józefa w Jedlni- Letnisku, parafia pw. NMP Królowej Polski, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych