Niedziela 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Robot na Wydziale Nauk Medycznych UTH

dm, UTH 2021-06-16 09:01:00

Ultranowoczesny robot chirurgiczny Versius, produkowany przez CMR Surgical (Cambridge) wzbogaci zasoby sprzętowe Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UTH w Radomiu.

Foto: zebrra.tv

To robot chirurgiczny do operacji chorób jamy brzusznej, chorób urologicznych, laryngologicznych głowy i szyi. Dzięki niemu zmniejsza się inwazyjność zabiegów, a także ból pooperacyjny i skraca się tym samym czas hospitalizacji pacjenta.

Robot posiada trzy niezależne ramiona, imitujące funkcjonalnie ludzkie ramię i rękę, które są sterowane specjalnymi kontrolerami zawieszonymi swobodnie w otwartej sterowni. Chirurg w trakcie operacji na ekranie monitora widzi trójwymiarowy obraz. Robot ten posiada przewagę technologiczną nad najsławniejszym tego typu robotem Da Vinci, nie wymaga szczególnej infrastruktury, jest łatwy w transporcie i stosunkowo prosty w obsłudze (oczywiście dla profesjonalistów).

Niewiele ośrodków akademickich nie tylko w Polsce, lecz także na świecie może się pochwalić posiadaniem takiego urządzenia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych