Czwartek 20 czerwca
Bogny, Florentyny, Bożeny
RADOM aktualna pogoda

Uprawa ziemniaków — jakie maszyny będą potrzebne?

Artykuł sponsorowany 2024-05-16 13:00:00

Każdego roku statystyczny Polak zjada ponad 220 kg ziemniaków. Można powiedzieć, że ziemniaki to jedna z naszych narodowych specjalności. Nie dziwi zatem fakt, że rocznie do samej UE Polska eksportuje ich ponad 6 tys. ton. Rozważasz zakup gruntów pod uprawę ziemniaków? A może chcesz przekształcić swoje gospodarstwo lub je zdywersyfikować, wzbogacając je właśnie o ziemniaki? Sprawdź, jak wygląda ich uprawa i jakie maszyny będą potrzebne.

Ziemniaki – popularne odmiany i optymalne warunki

Kupując ziemniaki w warzywniaku czy w markecie nie zawsze zastanawiamy się nad ich odmianami. Czasami widzimy na opakowaniach informacje o tym, że jedne nadają się do gotowania, a inne będą idealne na frytki czy kluski. W rzeczywistości w Polsce uprawia się obecnie blisko 100 odmian ziemniaków, z których ponad 60% stanowią gatunki rodzime a resztę – te sprowadzone zza granicy, które przyjęły się na polskich gruntach. Odmiany te możemy ogólnie podzielić na bardzo wczesne i wczesne (zbierane już początkiem wakacji), średniowczesne (zbierane od lipca do sierpnia) oraz średniopóźne i późne (ich zbiory przypadają już na jesień).

Poszczególne odmiany różnią się również wymaganiami uprawowymi. Ogólnie można powiedzieć, że ziemniaki są wrażliwe na temperaturę (zarówno zbyt niską, jak i zbyt wysoką). Lubią nasłonecznione stanowiska oraz żyzne i bogate gleby o odczynie lekko kwaśnym (5-6 pH). Co istotne, po zbiorach należy odczekać co najmniej 4 lata, aby móc ponownie posadzić ziemniaki na tym samym stanowisku – skrócenie tego okresu może się przełożyć na kiepskie plony w kolejnym sezonie.

Przygotowanie do sadzenia ziemniaków

Gleba, w której zamierzamy sadzić ziemniaki, wymaga starannego przygotowania. Już jesienią zaleca się głęboką orkę i bronowanie podłoża. To również odpowiedni moment na pozbycie się chwastów oraz na nawożenie podłoża (najlepiej obornikiem, choć można również zastosować nawozy sztuczne – fosforanowe i potasowe). Tak przygotowana gleba powinna poczekać do wiosny. Przed sadzeniem należy ponownie zastosować bronowanie oraz nawożenie – tym razem nawozem azotowym.

W przypadku ziemniaków ogromną rolę odgrywa płodozmian – nie tylko nie powinno się ich sadzić rok po roku, ale też należy unikać sadzenia tuż po roślinach okopowych (burakach, marchwi, rzodkiewce) i psiankowatych (pomidorach, papryce). Pożądana jest natomiast wcześniejsza obecność na glebie przeznaczonej pod ziemniaki zbóż, roślin strączkowych oraz nawozów zielonych.

Sadzenie ziemniaków – typy sadzarek

Przystępując do sadzenia ziemniaków, trzeba pamiętać o ich specyfice – a jest nią bardzo płytki system korzeniowy. To dlatego do prac najlepiej nadaje się płaski teren, a najskuteczniejszą metodą sadzenia jest umieszczanie ziemniaków w redlinach i ich okopywanie. Bardzo wczesne ziemniaki sadzi się już w marcu. Należy zadbać o jakość bulw przeznaczonych do sadzenia – obecność egzemplarzy zgniłych czy chorych zwiększa ryzyko przenoszenia niebezpiecznych patogenów – bakterii i grzybów.

Sadzenie ziemniaków wymaga ich umieszczania na niewielkiej głębokości, za to z zachowaniem odpowiedniej odległości pomiędzy sadzonkami i rzędami. Należy również przykryć je ochronną warstwą gleby. Najczęściej stosowanymi w Polsce sadzarkami są sadzarka polska oraz czeska. Części zamienne do nich znajdziesz na https://lebko.pl/czesci-maszyn/technika-wyorywania/sadzarki-ziemniakow/.

Troska o ziemniaki w trakcie wzrostu

Ziemniaki gromadzą wodę, dlatego nie wymagają intensywnego podlewania poza okresem kwitnienia czy suszy. Konieczne jest natomiast regularne usuwanie chwastów oraz kontrola, czy ziemniaki są zdrowe i czy nie żerują na nich szkodniki.

Spośród chorób najgroźniejsza jest zaraza ziemniaczana, wywoływana przez podobny do grzyba patogen Phytophthora infestans. Szczególnie intensywnie rozwija się on przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności. Zarażone ziemniaki nie nadają się do spożycia. Z kolei spośród owadów najbardziej szkodliwa jest stonka, uniemożliwiająca prawidłowy rozwój rośliny


Zbiory ziemniaków – kombajny ziemniaczane

Zbiory ziemniaków, zależnie od odmiany, mają miejsce od lipca do października. Niezbędnym urządzeniem jest kombajn ziemniaczany, znacznie przyspieszający prace. Maszyna wykopuje i wstępnie oczyszcza ziemniaki, gromadzi je i umożliwia transport.

Z uwagi na trudne warunki pracy, musimy liczyć się z awariami kombajnów ziemniaczanych. Najczęściej usterki dotyczą lemieszy, tarcz sortujących, kół łańcuchowych czy rolek napinacza. Te i inne części do kombajnów ziemniaczanych i pozostałych maszyn rolniczych, możesz kupić na https://lebko.pl/.

Komentarze naszych czytelników

 • Jan

  2024-05-16 19:07:27

  Witkowski wstyd. Na całą Polskę. Radom to nie dżungla. Warto coś zrobić dla miasta 

 • kompromitacja

  2024-05-17 08:36:06

  NA POLSACIE POKAZYWALI WCZORAJ JAK GOSPODARZ DBA O MIASTO I BEZPIECZEŃSTWO MIESZKAŃCÓW. MIASTO TONIE W CHWASTACH KTÓRYCH NIE MA KTO KOSIĆ. GOSPODARZ OSZCZĘDZA . ZAMIAST KOSIĆ ZAOSZCZĘDZONE PIENIĄDZE BĘDĄ NA TUNEL ŚWIETLNY NIEZWYKLE POTRZEBNY MIESZKAŃCOM. TERAZ BĘDĄ PRZETARGI FIRMA NA KOSZENIE JAKBY CZASU WCZEŚNIEJ NIE BYŁO.  JAK WIDAĆ NAWET PROSTE SPRAWY SĄ DLA NASZEGO GOSPODARZA NIE LADA WYZWANIEM.

 • la busz

  2024-05-20 09:16:02

  tak zapyziałego miasta jak Radom ze świecą szukać. aż dziwne że ktoś głosował na takiego lenia

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych