Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Nowe wnioski z Tarczy 3.0 już na PUE ZUS

dm, ZUS 2020-05-27 13:07:00

Nowe rozwiązania wprowadzone Tarczą 3.0 spowodowały konieczność wprowadzania zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS. Od 26 maja są one udostępnione na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany dotyczą wniosków osób ubiegających się o świadczenie postojowe (wniosek RSP-D) oraz zwolnienia z opłacania składek (wniosek RDZ). I tak w pierwszym dokumencie (RSP-D) zmieniono treść oświadczenia dotyczącego daty rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności – data została zmieniona z 1 lutego 2020 r. na 1 kwietnia 2020 r. W przypadku wniosku RDZ uwzględniono nowe grupy osób, które mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za określone okresy oraz dodano niezbędne oświadczenia.

Zachęcamy do składania wniosków o pomoc z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej drogą elektroniczną bezpośrednio poprzez PUE ZUS. Jest to najszybsza i wygodna forma składania dokumentów. Klienci mogą też składać wnioski w formie papierowej wysyłając je pocztą na adres placówki ZUS lub osobiście np. wrzucając do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”.

Dodatkowo na PUE ZUS jest już możliwość podglądu szczegółów wniosków o świadczenie postojowe. Funkcja ta jest dostępna na profilach osób, które złożyły wnioski typu RSP-D, RSP-DK, RSP-C i RSP-CK. Informacje te są prezentowane w zakładce Ubezpieczony, Świadczeniobiorca i Płatnik w bocznym menu [Dokumenty i Wiadomości] w formie dodatkowej zakładki „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Skorzysta więcej osób

Tarcza 3.0 pozwala skorzystać ze zwolnienia ze składek samozatrudnionym, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br. Ich przychód, uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, może przekraczać 15 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie może być wyższy niż 7 tys. zł.

Ponadto ze zwolnienia mogą teraz skorzystać także przedsiębiorcy na tzw. uldze na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone. Ponadto nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia br. Aby starać się o świadczenie postojowe należy wykazać 15% spadek przychodu (np. na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15% od przychodu w marcu).

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych