Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

Materac - podstawa dobrego, zdrowego snu

Materiał zewnętrzny 2020-03-06 08:51:00

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz - brzmi stare przysłowie. Ale tak naprawdę, ważne jest na czym sobie pościelesz, czyli jaki materac umieścisz w swoim łóżku.

Jakość snu zależy od materaca, jaki wybierzemy do swojego łózka

Wybór materacy na rynku jest ogromny. Dobrze to pokazuje np. oferta sklepu https://sleepinghouse.pl/. Nim zdecydujemy się na wybór warto najpierw sprawdzić, który rodzaj materaca sprawdzi się w naszej sypialni najlepiej..

Materace klasyczne

Nasz przegląd zaczynamy od tradycyjnych materaców sprężynowych. To klasyczny rodzaj materacy, który od lat króluje na polskim rynku. W ich wnętrzu mogą znajdować się sprężyny: bonellowe, kieszeniowe lub multipocket. Zależnie od tego, który typ został użyty jako wypełnienie, zmieniają się właściwości całego materaca. Są cenione za bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Rodzajem materacy sprężynowych są podkłady kieszeniowe. Są zbudowane z połączonych ze sobą materiałowych woreczków - w każdym z nich umieszczono tylko jedną sprężynę, dzięki czemu mogą pracować one indywidualnie. Technologia ta pozwoliła wyeliminować zjawisko falowania materaca, dzięki czemu dzieląc materac z partnerem nie odczuwa się jego ruchów. 

Materace piankowe

Rozpatrując dobre materace trzeba wziąć pod uwagę bardziej zaawansowane technologicznie, materace piankowe. Stworzone z myślą o jak najlepszym podpieraniu sylwetki użytkownika podczas wypoczynku. Ponieważ są niezwykle sprężyste, idealnie dopasowują się do kształtu, wagi i temperatury ciała. Do ich wypełnienia stosuje się różnego rodzaju pianki, między innymi: wysokoelastyczne, lateksowe oraz termoelastyczne. Decydując się na materac piankowy, najczęściej stajemy przed wyborem i jaki wybrać, materac termoelastyczny czy lateksowy

Materace lateksowe, nie tylko wykorzystują właściwości kauczuku do zapewniania zdrowego i komfortowego snu, ale też są propozycją skierowaną szczególnie do osób, które zmagają się z różnego typu alergiami. Zapewnia to ich porowata strukturę i specjalny system nacięć poszczególnych warstw, co przyczynia się do odpowiedniej, nieprzerwanej cyrkulacji powietrza, a także efektywnego wchłaniania wilgoci po to, by następnie szybko ją odparować. Taki układ sprawia, że nowoczesne materace lateksowe znacznie obniżają ryzyko rozwoju szkodliwych, niebezpiecznych dla zdrowia roztoczy oraz grzybów. 

Ponadto materace lateksowe odznaczają się wyjątkową trwałością wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jest też sprężyste i elastyczne, dzięki czemu dobrze podpiera ciało podczas wypoczynku. Powierzchnia materaca zmienia się pod wpływem siły nacisku, lecz po zakończeniu użytkowania powraca do swojej pierwotnej formy.

Podkłady lateksowe są polecane osobom zmagającym się na co dzień z różnymi schorzeniami kręgosłupa, ponieważ doskonale łagodzą ból, przyczyniając się zarazem do przyspieszenia leczenia oraz wzmocnienia efektów rehabilitacji. Pianka lateksowa z całą pewnością spełni także oczekiwania par, gdyż powierzchnia materaca, charakteryzująca się wyraźną elastycznością punktową niweluje drgania wywoływane ruchem drugiej osoby i nie zakłóca jej snu.

Materace termoelastyczne są wytworzone ze specjalnego rodzaju pianki, znanej pod różnymi nazwami. Określa się ją między innymi jako piankę Visco, piankę memory (lub piankę "z pamięcią"), a także piankę leniwą (lazy foam). Charakterystyczną cechą pianki termoelastycznej jest obecność poliuretanu, wpływającego na zwiększoną sprężystość oraz niwelowanie ciężaru ciała. Poczucie przyjemnej miękkości podczas odpoczynku na materacu termoelastycznym zapewnia jednak przede wszystkim aktywne reagowanie materiału na wytwarzane ciepło, a w konsekwencji idealne dopasowanie się do poszczególnych partii ciała. 

Tak więc materace termoelastyczne gwarantują doskonały komfort termiczny użytkownika, utrzymując przy tym jego kręgosłup w prawidłowym ułożeniu. Dzięki temu polecane są osobom starszym i schorowanym, narażonym na odleżyny. podkłady te wyróżniają się także zdolnością do poprawienia krążenia krwi w organizmie, co z kolei ma znaczący wpływ na efektywną regenerację mięśni.

Co więcej - materace termoelastyczne eliminują problemy związane z porannym cierpnięciem karku oraz kończyn, a jednocześnie sprawiają, że w nocy bez trudu można odnaleźć najbardziej optymalną pozycję snu. Dodatkowo materace termoelastyczne odznaczają się bardzo dobrą wentylacją i odpornością na uszkodzenia, ponieważ w strukturze wkładu nie tworzą się trwałe odkształcenia.

Materace z kokosem

Warto je wymienić gdyż wykorzystują one naturalne właściwości włókien tej rośliny. Obecność maty kokosowej w podłożu wzmacnia jego twardość, a także poprawia cyrkulację powietrza. Materace kokosowe są też antyalergiczne - nie wywołują reakcji uczuleniowych i ograniczają rozwój drobnoustrojów. Są doskonałą propozycją dla tych, którzy poszukują odpornego na odkształcenia podłoża.

Materace dla dziecka

Szczególną uwagę warto przyłożyć gdy wybieramy materac dla dziecka. Spośród dostępnych na rynku materacy dziecięcych warto przyjrzeć się produktom wspierającym prawidłowy rozwój najmłodszych i ułatwiającym zasypianie. Należą do nich między innymi opisane wyżej materace termoelastyczne, charakteryzujące się zdolnością do reagowania na zmiany temperatury wywołane obecnością użytkownika. Z pewnością pozwolą one maluchom szybko zasnąć, zagwarantują odpowiednie ogrzanie w czasie zimy lub zminimalizują uczucie gorąca latem. Do niewątpliwych zalet materacy termoelastycznych można również zaliczyć doskonałą wentylację, zapobiegającą przegrzewaniu się organizmu.

Rodzice często wybierają również dla swoich dzieci materace piankowe. W przeciwieństwie do innych przestarzałych typów wkładów piankowych, nowoczesne modele posiadają otwartą strukturę przepuszczającą powietrze do wewnątrz oraz dobrze podtrzymującą konkretne partie kręgosłupa.

Także nowoczesne materace lateksowe są świetnym elementem wyposażenia łóżeczek dziecięcych. Struktura tego rodzaju wkładów pozwala bowiem utrzymywać sylwetkę malucha w odpowiedniej pozycji, dbając tym samym o jego zdrowy rozwój. Spośród licznych zalet materacy lateksowych nie bez znaczenia pozostaje ich higieniczność oraz zdolność do szybkiej poprawy kondycji zmęczonych mięśni.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych