Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Złożyli przysięgę. Ponad 2200 żołnierzy w szeregach 6MBOT

dm, WOT 2023-12-04 13:41:00

- Wypowiadając słowa roty zobowiązaliśmy się wiernie służyć Ojczyźnie, a kiedy przyjdzie taka potrzeba stanąć w jej obronie - nie licząc zysków i strat. To nie jest dzień rozłąki z poznanymi kompanami, ale dzień, w którym razem, z dumą możemy wypowiedzieć motto, które nas połączyło: Zawsze gotowi, zawsze blisko! - mówił podczas uroczystej przysięgi żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jeden z nowo zaprzysiężonych. W niedzielę, 3 grudnia 140 żołnierzy przysięgało na sztandar 6MBOT.  

Na Placu Apelowym 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach odbyła się ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szczególnymi gośćmi grudniowej przysięgi byli kombatanci: por. Anna Kurek ps. “Anka” oraz mjr Jakub Nowakowski ps. “Tomek”. 

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 140 ochotników z południowego Mazowsza. Nowo zaprzysiężeni żołnierze właśnie ukończyli szkolenie podstawowe, a nabyte przez nich umiejętności zostały sprawdzone podczas egzaminu - pętli taktycznej. W ramach ostatniego w tym roku naboru, w szeregi 6 Mazowieckiej wstąpili m.in.: pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, emerytowana pani mjr Straży Granicznej, cywilni pracownicy wojska, instruktor walki nożem, instruktor strzelectwa. Średnia wieku ślubujących żołnierzy wynosi 32 lata, 18 procent nowo zaprzysiężonych to kobiety. Wśród nowo zaprzysiężonych znalazła się szer. Daria, którą do służby zachęciła mama, również będąca żołnierzem 6MBOT:

- Mama przetarła szlaki, więc rozpoczynając szkolenie podstawowe wiedziałam, czego się spodziewać. Cieszę się, że udało mi się sprawdzić swoje możliwości i zdobyć nową wiedzę. Przysięga wojskowa to dla mnie ogromne przeżycie, a teraz przede mną kolejne wyzwania i szkolenia - mówi szer. Daria, a jej mama-żołnierz dodaje: - Chociaż swoją przysięgę mam już za sobą, dzisiaj przeżyłam to po raz drugi. Jestem wzruszona i bardzo dumna z córki!

Moment przysięgi do dla żołnierzy jednocześnie zakończenie i nowy początek. - Kończy się szkolenie, zaczyna się służba.

- Nasza Brygada przekroczyła próg 2200 osób - żołnierzy obrony terytorialnej, z czego jestem bardzo dumny. To świadczy również o tym, że zarówno wśród osób młodych, jak i starszych jest potencjał, chcą służyć Polsce w szeregach 6MBOT - mówi płk Witold Bubak - dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 6MBOT zlokalizowanych w Książenicach, Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą oraz Pomiechówku. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 6MBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

Najbliższe szkolenie podstawowe dla ochotników odbędzie się już 13 styczna 2024 roku w ramach cyklicznej akcji “Ferie z WOT”. Termin ten jest wybrany nieprzypadkowo – to wyjście naprzeciw uczniom szkół średnich, którzy ukończyli 18 rok życia, ale również nauczycielom oraz pracownikom oświaty, którzy przerwę międzysemestralną będą mogli wykorzystać na udział w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym bez rezygnacji z codziennych obowiązków. 

Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 6 MBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych