Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Powstało Muzeum Bitwy Warszawskiej

dm, mazovia.pl 2023-08-17 15:54:00

Stało się! Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie ma swoją siedzibę. To efekt współpracy samorządu województwa mazowieckiego i gminy Radzymin. Całkowita wartość wspólnego projektu obu samorządów to ponad 10 mln zł. We wtorek odbyło się uroczyste przekazanie kluczy do nowo powstałej instytucji. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. jest nowym oddziałem Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jego siedziba o pow. blisko 700 m² mieści się naprzeciwko Cmentarza Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Zabytkowa nekropolia przechowuje szczątki bohaterów wojny polsko-bolszewickiej oraz sierpniowych walk o Warszawę i Radzymin.

Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że samorząd województwa mazowieckiego przykłada szczególną wagę do wydarzeń historycznych, które miały ogromny wpływ na kształtowanie się naszej mazowieckiej tożsamości. – W tym roku przypada 103. rocznica najważniejszych wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej, więc dzisiejsza uroczystość jest swego rodzaju hołdem dla poległych w tej historycznej bitwie. Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie jest przykładem dobrej i konsekwentnej współpracy między samorządami, której efekty będą służyć przyszłym pokoleniom. Przeznaczamy na ten cel prawie 5,5 mln zł.

W nowym oddziale Muzeum Niepodległości będzie prezentowana ekspozycja stała o wartości ok. 4,3 mln zł ukazująca szeroki kontekst Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz wojny polsko-bolszewickiej. Realizacja wystawy jest planowana w latach 2023-2024. Znajdą się tu materiały z epoki, m.in. odezwy, plakaty, zarządzenia afisze i inne dokumenty życia społecznego. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z bogatą kolekcją malarstwa tematycznie związanego z rokiem 1920 oraz przypinkami, medalami czy odznakami, które żołnierze prezentowali na swoich uniformach w czasie konfliktu. Otwarcie wystawy jest planowane w 2024 r. Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie Tadeusz Skoczek podkreśla, że placówka będzie prowadzić również działalność edukacyjną i naukową we współpracy z innymi instytucjami. – Chcemy przybliżyć zwiedzającym tematykę związaną ze starciem stoczonym między 13 a 25 sierpnia 1920 r., a określanym w historiografii mianem osiemnastej najważniejszej bitwy w dziejach świata. Ekspozycja umożliwi spojrzenie na całe wydarzenie w kontekście dziejów Polski i świata, jak również przez pryzmat lokalny – Radzymina i jego ówczesnych mieszkańców.

Budowa siedziby Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie jest efektem porozumienia podpisanego w 2019 r. pomiędzy samorządem Mazowsza a gminą Radzymin. Określa ono wzajemne zobowiązania dotyczące inwestycji, nieruchomości, a także współfinansowania działalności bieżącej Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Pierwotnie porozumienie zakładało sfinansowanie realizacji robót budowlanych w proporcji 50 proc./50 proc., jednak z uwagi na waloryzację wynagrodzenia wykonawcy samorząd Mazowsza zwiększył swój udział. Całkowita wartość robót budowlanych to ponad 10,1 mln zł, z czego blisko 5,5 mln zł stanowią środki z budżetu województwa mazowieckiego.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych