Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

Policja ostrzega: Niskie temperatury mogą być śmiertelnym zagrożeniem

dm, KWP 2024-01-10 13:35:00

Znaczny spadek temperatury poniżej zera może stanowić zagrożenie dla wielu osób. Policjanci, jak co roku sprawdzają miejsca, w których osoby bez dachu nad głową próbują szukać schronienia. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy służby za każdym razem, gdy widzimy lub wiemy o osobie, która jest narażona na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z policyjnej platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jak co roku w okresie zimowym, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym wobec osób, które narażone są na wychłodzenie organizmu, zwłaszcza bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do placówek, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i bezpiecznie spędzić noc. Musimy pamiętać także o osobach starszych i samotnych, które w tak mroźne noce również mogą potrzebować pomocy. Nie wstydźmy sięzapytać, czy potrzebuje pomocy, czy ma opał i poradzi sobie z ogrzaniem domu.

Dużym zagrożeniem jest takze wychodzenie na zewnatrz pod wpływem alkoholu. Mylne jest przeświadczenie o tym, że alkohol rozgrzewa. Może tylko na chwilę. W rzeczywistości  wychładzamy siębardzo szybko, a do tego śliska nawierzchnia i niepewny krok mogą doprowadzić do upadku, z którego nie będzie można się podnieść, stąd na mrozie już chwila do tragedii.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Bezdomność”. Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę.

Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych