Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

PKP: Z Radomia szybciej, wygodniej i bezpieczniej do Łodzi

dm, PKP PLK 2024-04-14 16:17:02

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Radomiem a Tomaszowem Mazowieckim i Łodzią (lk22) zapewnią prace na 47-kilometrowym odcinku między Radzicami a Wolanowem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wymianę nawierzchni i sieci trakcyjnej. Projekt realizowany w ramach Krajowego Programu Kolejowego będzie finansowany z budżetu państwa.

Dzięki pracom utrzymaniowo-rewitalizacyjnym PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. mieszkańcy Radomia zyskają sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. Prace na odcinku między Radzicami a Wolanowem zaplanowano od II połowy 2024 r. W ramach inwestycji wymieniona zostanie nawierzchnia kolejowa w torze nr 2. Będą nowe podkłady, szyny, oczyszczona i uzupełniona podsypka tłuczniowa. Efektem robót będzie możliwość jazdy z prędkością 120 km/h na remontowanym odcinku. Przed remontem pociągi jeździły z ograniczeniem prędkości od 100 do 40 km/h. Podróże po nowym torze będą cichsze i bardziej komfortowe. Zakończenie prac planuje się w IV kwartale 2025 r.

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom branży. Ogłaszamy duże przetargi w trybie nieograniczonym również z zakresu utrzymania i otwieramy rynek dla wszystkich zainteresowanych podmiotów. Projekt przyniesie wymierne efekty w postaci zwiększenia prędkości na linii, a tym samym szybszych podróży - mówi Piotr Wyborski, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na 16 przejazdach i drogach dojazdowych wymieniona zostanie nawierzchnia i system odwodnienia. Przejazd w miejscowości Karczówka zostanie wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia – samoczynne sygnalizatory świetlne.

W ramach zadania zmodernizowanych zostanie 9 przystanków kolejowych: Drzewica, Bieliny Opoczyńskie, Zygmuntów, Smogorzów Przysuski, Przysucha, Skrzynno, Wieniawa, Podbór, Wolanów. Dla wygody pasażerów będą wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Podróże ułatwią czytelne oznakowania, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Będzie LED-owe oświetlenie, umożliwiające bezpieczne podróżowanie po zmroku. Przystanki będą dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronu.

Zaplanowane prace są kontynuacją prac na linii nr 22 między Tomaszowem Mazowieckim a Radomiem. W 2023 r. zakończono wymianę sieci trakcyjnej nad torem nr 1. Wcześniej na tym szlaku wymieniona została nawierzchnia kolejowa toru nr 1.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych