Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Jest przetarg na budowę odcinka S12

dm, portalsamorzadowy.pl 2023-09-04 11:36:00

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację 14,4 km drogi ekspresowej S12 od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy - podało Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wyjaśnił resort infrastruktury, to pierwszy z fragmentów trasy, który połączy autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim z już istniejącym odcinkiem Puławy - Piaski w województwie lubelskim. Można już natomiast korzystać z blisko 94 km S12 w woj. lubelskim, od Puław do Piask, a w realizacji jest 70 z 75 km dalszego odcinka do granicy z Ukrainą.

- Droga ekspresowa S12 docelowo połączy centralną i wschodnią Polskę. Jej powstanie jest konieczne, aby sieć drogowa w Polsce była spójna, mieszkańcy miast i miasteczek mogli zostać uwolnieni od ciężkiego ruchu tranzytowego. Inwestycje są jednym z filarów naszej dbałości o wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowa droga S12: dwie jezdnie drogi ekspresowej po dwa pasy ruchu

Jak podał resort, ogłoszony przez GDDKiA przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy odcinka drogi ekspresowej S12 o długości 14,4 km od granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. Nowa trasa prowadzić będzie przez teren gmin Gielniów i Przysucha.

W ramach inwestycji mają powstać dwie jezdnie drogi ekspresowej po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra wraz z pasem awaryjnym. Jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości co najmniej 5 metrów.

Zadanie obejmie też budowę dwóch węzłów drogowych: Gielniów i Przysucha. Przebudowane zostaną drogi lokalne, wykonane zostaną nowe elementy infrastruktury drogowej przeznaczonej dla pieszych i rowerzystów, a także obiekty inżynierskie oraz systemy odwonienia i urządzenia ochrony środowiska.

S12 ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa

Według ministerstwa, droga ekspresowa S12 stanie się w przyszłości najkrótszym szlakiem prowadzącym z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma, ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a tym samym pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Ukrainą. Inwestycja ma też na celu wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrów licznych miejscowości, przez które przebiega obecna DK12.

Droga ekspresowa S12 będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Resort poinformował też, że w najbliższym czasie GDDKiA planuje ogłoszenie przetargu na kolejny odcinek S12 w województwie mazowieckim: Przysucha - Wieniawa o długości 15,1 km. Trwa procedura związana z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla odcinków od Piotrkowa Trybunalskiego (do granicy województw łódzkiego i mazowieckiego o długości 61,2 km, a także dla odcinka na wschód od Radomia o długości ok. 67 km.

Komentarze naszych czytelników

  • Ogrodnik

    2023-09-04 14:13:07

    To tu można komentować? UUUUU, grubo. To ja napiszę że i dla Witkowski i Frysztaka nie ma miejsca w Radomiu. 

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych