Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

W Radomiu powstanie szkoła lotnicza

dm, PPL 2021-08-02 14:29:00

Porty Lotnicze (PPL) podpisały list intencyjny z LOT Crew, spółką zależną LOT-u, w sprawie uruchomienia w Radomiu bazy szkoleniowej dla pilotów cywilnych.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego odbyła się podczas Pikniku Lotniczego na terenie 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Sąsiadem Bazy będzie Port Lotniczy Warszawa - Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku, który jest obecnie budowany przez PPL. Obie jednostki będą korzystać wspólnie z pasa startowego radomskiego lotniska.

42. Baza Lotnictwa Szkolnego zajmuje się szkoleniem pilotów wojskowych, słuchaczy Szkoły Orląt w Dęblinie. Natomiast list intencyjny podpisany przez Porty Lotnicze i LOT Crew otwiera drogę do uruchomienia w Radomiu szkoły pilotażu dla pilotów cywilnych, tak więc Radom ma szansę stać się jednym z niewielu ośrodków w Europie, gdzie szkolić się będzie zarówno wojskowych, jak i cywilnych lotników.

LOT Crew zarządza bowiem szkołą lotniczą LOT Flight Academy (LFA), która od lat zajmuje się szkoleniem pilotów cywilnych różnych statków powietrznych. List intencyjny wyraża wolę obu stron, aby w Radomiu powstał ośrodek LFA prowadzący taką samą działalność. W tym celu PPL zapewni niezbędną infrastrukturę lotniskową w celu wykonywania lotów szkolnych, a LOT Crew kadrę instruktorską. Obie strony zakładają utworzenie w Radomiu stałej bazy szkoleniowej LOT Flight Academy.

- Współpraca ma dać korzyści obu stronom - podkreśla Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze. - My zapewnimy akademii LOT-u doskonałe warunki prowadzenia działalności szkoleniowej, w tym całodobowy dostęp do infrastruktury lotniskowej, biur, a także atrakcyjne warunki handlowe korzystania z naszych obiektów i pasa startowego. Natomiast lotnisko w Radomiu na pewno zyska na atrakcyjności dzięki obecności akademii, będzie bardziej rozpoznawalne dla pasażerów i linii lotniczych - wyjaśnia Stanisław Wojtera.

- Baza szkoleniowa LFA na lotnisku w Radomiu pozwoli akademii jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Lokalizacja i dostęp do infrastruktury lotniskowej zwiększą efektywność i atrakcyjność szkolenia w naszej akademii - mówi Dorota Dmuchowska, Członek Zarządu LOT Crew.

Prezes Portów Lotniczych zwraca również uwagę, że podpisany w Radomiu list intencyjny jest także kolejnym przykładem wielopłaszczyznowej współpracy Portów Lotniczych z naszym narodowym przewoźnikiem.

Zakłada się, że działalność szkoleniowa w Radomiu będzie stopniowo rozszerzana do poziomu 8 tys. szkoleniowych operacji lotniczych rocznie. Sektor komunikacji powietrznej stopniowo bowiem wychodzi z kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19 i linie lotnicze będą potrzebowały coraz więcej pilotów, tak jak to miało miejsce przed kryzysem. Wtedy odczuwalny był brak pilotów, co ograniczało przewoźnikom możliwości rozwoju. Operatorzy byli zmuszani bowiem np. do rezygnacji z uruchamiania nowych połączeń lub zwiększania częstotliwości na już obsługiwanych trasach. Ponadto młodsi piloci musieli zastępować starszych kolegów odchodzących na emeryturę. Dlatego na szkolenia kierowano coraz więcej kandydatów i teraz branża lotnicza spodziewa się powrotu tamtej tendencji.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych