Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Wernisaż nigeryjskiego artysty w Elektrowni

dm 2024-01-27 09:56:01

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy nigeryjskiego artysty, Idowu Oluwaseuna.

Idowu Oluwaseun, Coloured Story
Wernisaż: 2.02.2024 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 24.03.2024 roku
Kurator wystawy: Paweł Witkowski

Wystawa malarstwa Idowu Oluwaseuna jest pierwszym w Polsce i w Europie Wschodniej pokazem działań nigeryjskiego artysty. Należy on do czołówki afrykańskich malarzy mieszkających i tworzących w Stanach Zjednoczonych. W Elektrowni w Radomiu zobaczymy kilkanaście wielkoformatowych portretów przedstawiających osoby z głowami owiniętymi tkaniną, z częściowo zasłoniętymi twarzami. Oluwaseun po mistrzowsku i z wielką precyzją tworzy malarskie narracje. Miejscami ociera się o hiperrealizm. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało Jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Obrazy należą do serii A Coulored Story. Są zapisem anonimowych historii związanych z kolorem ludzkiej skóry. Wyjątkowa uroda i przejmująca symbolika tych prac nie zostawiają widza obojętnym. Artysta dotyka spraw traktowania mniejszości i inności w kulturze afrykańskiej ze względu na odcień cielesnej powłoki. Szczególne miejsce zajmuje problem funkcjonowania w społecznościach afrykańskich ludzi dotkniętych albinizmem – ofiar dyskryminacji i przemocy. Osoby wykluczone przez swoją „inność” są często tematem tabu nawet w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Pośrednio dotyka również przejawów postkolonialnego rasizmu obecnego ciągle w wielu krajach. Artysta w bardzo subtelny sposób, pokazuje nam swoje intencje i odniesienia. Zachęca do poszerzenia wiedzy o sytuacji społecznej, kulturowej i politycznej w Afryce. Ale czy tylko w Afryce?

Idowu Oluwaseun urodził się w 1982 roku w Lagos w Nigerii, a obecnie mieszka i pracuje w Houston w Teksasie w USA. Studiował malarstwo w School of Art Design and Printing, Yaba College of Technology w Lagos w Nigerii (2006). Tytuł magistra sztuki uzyskał w 2013 roku w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech pod kierunkiem prof. Rity McBride. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych