Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

Muzyczny róg obfitości

dm 2021-10-06 10:44:00

Najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej będzie świetną okazją do przekonania się, jak jeden z pierwszych instrumentów – róg, daje możliwość wyczarowania pięknych i niezwykłych dźwięków, przy których można zregenerować umysł i ciało. Wieczór muzyczny pt. „Róg obfitości – Mozart i waltornia” odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 października o godz. 18.

W roli solisty wystąpi niezwykle utalentowany waltornista Igor Szeligowski. Artysta wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną wykona m.in. Koncert na róg i orkiestrę nr 4 KV 495 W.A. Mozarta (1756 – 1791). Utwory kameralne i solowe Wolfganga Amadeusza Mozarta na waltornię stanowią fenomen sam w sobie. Wydaje się to oczywiste z jednego prostego względu - obecności w życiu twórcy przyjaciela - waltornisty  Ignaza Leutgeba (był on waltornistą kapeli książęcej w Salzburgu, ale również cenionym solistą). Tę dwójkę artystów łączyła specyficzna, burzliwa przyjaźń, jednak, zostawiając na boku wszystkie różnice, jakie występowały między nimi w życiu prywatnym, zawodowo każdy z nich był mistrzem w swojej dziedzinie. Ze swej strony Mozart napisał muzykę twórczo przetwarzającą dźwięki instrumentu kojarzonego dotąd wyłącznie z polowaniami i funkcją sygnalizacyjną, a Leutgeb nadał jej unikatowy charakter, nasycając dźwięki swą charyzmą i szatańską wirtuozerią, czym wprawiał w osłupienie zgromadzoną na koncertach publiczność.

Warto również zwrócić uwagę na inny utwór z programu koncertu - Sinfonia di camera F-dur D17 Leopolda Mozarta (1719-1787). Był nie tylko ojcem swojego syna Wolfganga Amadeusza: jego dorobek kompozytorski obejmuje około 250 utworów we wszystkich możliwych gatunkach. Nawet jeśli muzyka Leopolda Mozarta była daleka od geniuszu jego syna, uważany jest za doskonałego rzemieślnika i nauczyciela.

Bilety w cenie 22, 20, 18 i 16 zł do nabycia w kasie ROK oraz przez Internet na stronie www.rok.pl.

Jak zawsze, dzień przed sobotnim wieczorem muzycznym dla dorosłej publiczności Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i średnich na koncerty edukacyjne. Specjalnie dla nich róg obfitości zabrzmi już w piątek, 8 bm., trzykrotnie - o godz. 8.15 (dla uczniów szkół średnich), o 9.35 (szkoły podstawowe) i o godz. 10.40 (dla przedszkolaków). Bilety odpowiednio w cenie 7, 6 i 5 zł. Koncerty edukacyjne to doskonały sposób na oswojenie młodych słuchaczy z muzyką poważną na najwyższym poziomie i uświadomienie im, że istnieje alternatywa do muzyki popularnej, a muzyka klasyczna może być także doskonałą rozrywką.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych