Wtorek 5 grudnia
Saby, Kryspiny, Wilmy
RADOM aktualna pogoda

Anima Urbis 2021 [PROGRAM]

dm 2021-10-08 08:35:00

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu zaprasza 9 października na Anima Urbis 2021.

Tym razem nasze wspólne wędrowanie będzie miało wyjątkowy charakter. Przede wszystkim dlatego, że ruszymy w chłodną i tajemniczą październikową noc. Taki też – nieco mroczny a zarazem mrożący krew w żyłach jest temat tegorocznego spaceru, podczas którego towarzyszyć nam będzie Stowarzyszenie Droga Mleczna.

Pragniemy przywołać kilka historii wplecionych w dzieje Radomia. Historii, które dowodzą, że w naszych żyłach od zawsze płynęła niepokorna i wzburzona krew. Choć z pozoru miejsca, które odwiedzimy i przywoływane historie nie mają zbyt wiele wspólnego – rzeczywistość jest zupełnie inna. Miłość, emocje, intryga, spisek, zemsta, morderstwo. A wszystko związane z pewnym tajemniczym, od lat poszukiwanym skarbem. Wszelkie tropy z nim związane prowadzą przez Radom. Czy uda nam się do niego dotrzeć i rozwiązać tajemniczą zagadkę?

Nasz nocny spacer zaczniemy o godzinie 18.00 na placu ks. Zdzisława Domagały (obok ul. S. Wernera), gdzie przy pomocy rekonstruktorów przywołamy postać patrona pobliskiej ulicy. Następnie udamy się na mostek zakochanych w Starym Ogrodzie – tu pojawią się nietuzinkowi radomscy kochankowie, bo sam król Zygmunt August i jego wybranka Barbara Radziwiłłówna. Kolejnym punktem na naszej trasie będą Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Saskiej. Tu uczestnicy poznają nieco więcej szczegółów na temat poszukiwanego skarbu. Formuła otwartej dyskusji, którą animować będą członkowie Stowarzyszenia Droga Mleczna, pozwoli zaspokoić wszelką ciekawość uczestników zabawy.

Przedostatni przystanek na drodze naszej wędrówki to dawna zajezdnia MPK przy ul. Odrzańskiej. Będzie to miejsce dłuższego odpoczynku, możliwość rozgrzania się i posilenia. A wszystko w miłej atmosferze pokazów tańca oraz muzyki granej na żywo. I tylko slajdy, przypominające najciemniejsze epizody przestępczych lat 90. w naszym mieście, zaburzą nieco tę sielankę.

Na finał dotrzemy do Kamienicy Deskurów. Tu czeka nas prawdziwa kryminologiczno-detektywistyczna uczta. Dla naszych gości przygotowaliśmy pokazy w wykonaniu radomskich policjantów oraz tajemniczej pani detektyw z Krakowa.

Wszyscy kojarzymy zrewitalizowaną Kamienicę Deskurów jako piękny zabytek – tak naprawdę jej mury kryją mroczną tajemnicę… Jaką? Przekonajcie się Państwo z nami!

Anima Urbis 2021 program:

godz. 18.00 – „Gdyby zachował zimną krew…” – plac ks. Z. Domagały Rekonstrukcja historyczna – „Zamach na pułkownika żandarmerii carskiej Siemiona von Płotto”

godz. 18.30 – „Gorące serca – gorąca krew” – park Stary Ogród Inscenizacja spotkania kochanków – Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny w wykonaniu aktorów Teatru Resursa

godz. 19.00 – „Krew z krwi” – Szkoły ZDZ przy ul. Saskiej 4/6 Radomska historia „Naszyjnika Paleologów” – barwna opowieść Łukasza Szypkowskiego połączona z debatą moderowaną przez członków Stowarzyszenia Droga Mleczna

godz. 20.00 – „Krwiste kawałki” – siedziba firmy Efprinta przy ul. Odrzańskiej Koncert „szemranych” utworów w wykonaniu Patryka Walczaka (akordeon) i Grzegorza Domańskiego (banjo). Pokaz tańca Anety i Patryka Rejmerów ze Studia Tańca REJDANCE. Prezentacja autentycznych artykułów z prasy radomskiej ukazujących przestępcze oblicze miasta.

godz. 21.00 – „Zatruta krew” – Kamienica Deskurów – Rynek 14/15

Pokaz technik śledczych w wykonaniu oficerów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Radomiu. Gra detektywistyczna na motywach głośnej radomskiej zbrodni braci Streiblów.

Zapraszamy serdecznie.

Wstęp na wszystkie atrakcje imprezy wolny.

Resursa Obywatelska

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych