Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Przygotowanie powietrza w pneumatyce - Czemu jest tak ważne?

Materiał zewnętrzny 2023-12-30 11:21:00

Stacja przygotowania powietrza pozwala zabezpieczyć instalację pneumatyczną przed zanieczyszczeniami, nieodpowiednim ciśnieniem i brakiem smarowania. Co warto wiedzieć o tych elementach?

Zespoły przygotowania powietrza - Jaką funkcję pełni blok przygotowania powietrza?

Trwałość narzędzi pneumatycznych i zasilającej je instalacji uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest dobór odpowiednich parametrów sprężonego powietrza. Najważniejsze z nich to maksymalny dopuszczalny poziom zanieczyszczeń, redukcja ciśnienia do odpowiedniego poziomu oraz naolejenie. 
 

Do czego służy stacja przygotowania powietrza?

O wszystkie wspomniane w poprzednim akapicie parametry zadbać można dzięki stacji przygotowania powietrza. Jest to zespół elementów montowany w początkowej części instalacji. Ich zadaniem jest kompleksowe przygotowanie powietrza do sprężenia, a następnie zastosowania w celu zasilenia narzędzi. Chodzi o oczyszczanie powietrza, redukcję ciśnienia do wymaganego poziomu roboczego oraz nasmarowanie go mgłą olejową.
 
Szeroki wybór kompletnych zespołów przygotowania powietrza można znaleźć na: https://pneumatykanet.pl/zespoly-przygotowania-powietrza/.

Z czego składają stacje przygotowania powietrza?

By nadanie powietrzu trafiającemu do instalacji odpowiednich parametrów było możliwe, stacja przygotowania powietrza musi składać się z następujących elementów:
 
  • filtra sprężonego powietrza odpowiedzialnego za usunięcie z powietrza zanieczyszczeń (np. pyłów, kurzu oraz cząstek organicznych), które mogłyby uszkodzić kompresor i inne elementy instalacji;
  • reduktora ciśnienia powietrza;
  • smarownicy wprowadzającej do powietrza mgłę olejową. 

Czemu ważne jest przygotowanie sprężonego powietrza?

Dla poprawnego działania całego układu spore znaczenie ma też kolejność poszczególnych elementów bloku. Zespół uzdatniania powietrza zazwyczaj montowany jest według następującego schematu: filtr - reduktor - smarownica. Oczywiście nie jest to kolejność wiążąca, bo może ona zmieniać się w zależności od specyfiki danej aplikacji. W niektórych przypadkach stosuje się ponadto dwuelementowe stacje. 

Zestawy sprężonego powietrza - skuteczność zatrzymywania zanieczyszczeń 

Dbałość o odpowiednie przygotowanie sprężonego powietrza nie tylko zwiększa wydajność narzędzi, ale także minimalizuje ryzyko awarii oraz przedłuża żywotność całego systemu pneumatycznego. Inwestując w stację przygotowania powietrza, przedsiębiorstwa mogą skutecznie zabezpieczyć swoje instalacje przed negatywnymi skutkami zanieczyszczeń i nieodpowiednich parametrów sprężonego powietrza.

Pneumatyka Automatyka - Sklep pneumatyczny i elektryczny

Adres firmy:
Towarowa 20C, 10-417 Olsztyn

Telefon:
+48 89 532 02 30

Strona WWW:
https://pneumatykanet.pl/

Komentarze naszych czytelników

  • samorządowa

    2024-01-01 13:26:15

    radomska sekta przypomina że obowiązuje zakaz spożywania napojów procentowych

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych