Środa 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Subregion radomski ze wsparciem samorządu Mazowsza i UE

dm, mazovia.pl 2021-06-19 09:33:00

Modernizacja placów zabaw czy budowa siłowni plenerowych, remonty strażnic i wiejskich świetlic czy przebudowa dróg gminnych i powiatowych – to tylko kilka z 276 przedsięwzięć w subregionie radomskim, których realizacja jest możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa. Wysokość dotacji z budżetu Mazowsza wynosi ponad 7,4 mln zł.

Dodatkowo ponad 3,4 mln zł z UE władze regionu przeznaczą na rozwój obszarów wiejskich w ramach PROW WM 2014–2020. Dziś umowy w tej sprawie podpisał wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. W spotkaniu wziął udział także przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Leszek Przybytniak.

Sołectwa, drogi dojazdowe, remonty strażnic i doposażenie OSP, a także ochrona powietrza – to kolejne działania dofinansowywane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach realizowanych programów wsparcia.

– Kolejny już rok wspieramy samorządy lokalne w ramach samorządowych programów wsparcia. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, a liczba zgłaszanych projektów znacznie przekracza pulę środków przeznaczonych na ten cel. Tylko dziś podpisałem umowy na dofinansowanie aż 276 inwestycji w regionie radomskim. A to jeszcze nie wszystkie projekty. Część umów już została podpisana, kolejne jeszcze przed nami – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski.

193 projekty sołeckie z dofinansowaniem

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza wsparł 193 inicjatywy sołeckie z 42 gmin z powiatów białobrzeskiego, lipskiego, kozienickiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. Zdaniem Leszka Przybytniaka przewodniczącego sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich to bardzo ważne wsparcie, które jest odpowiedzią na głosy mieszkańców.

– Ten program to doskonały przykład współpracy pomiędzy samorządami a mieszkańcami. Pokazuje, że mieszkańcy chcą mieć wpływ na swoje otoczenie i chcą je zmieniać. Wśród dofinansowanych 276 projektów z subregionu radomskiego znalazły się m.in. budowy i modernizacje oświetlenia ulicznego w kilku miejscowościach, budowy siłowni plenerowych czy tworzenie terenów rekreacyjnych – zaznacza.

W ramach programu można było uzyskać maksymalną pomoc w wysokości 10 tys. dla jednego projektu. Liczba dofinansowanych projektów zależała od wielkości gminy. W tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w całym regionie zrealizowanych zostanie w sumie 1276 różnego rodzaju projektów. Jak zauważa sołtys Wólki Tyrzyńskiej w powiecie kozienickim Kazimierz Kosicki, to bardzo ważne wsparcie dla społeczności lokalnej.

– Dzięki dofinansowaniu zakupimy pomoce dydaktyczne dla dzieci z miejscowej szkoły. Planujemy zakupić m.in. miasteczko ruchu drogowego, które pozwoli najmłodszym poznać zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

55 inwestycji ze wsparciem na ochronę gruntów rolnych i leśnych

Już wkrótce, dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, w subregionie radomskim zrealizowanych zostanie również 45 inwestycji dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych. Gminy z subregionu radomskiego otrzymają dofinansowanie do budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Na ten cel przeznaczono ponad 4,7 mln zł.

W sumie w tym roku samorząd Mazowsza w ramach tego działania przeznaczył ponad 30 mln zł na realizację 308 projektów z całego Mazowsza.

13 samorządów ze wsparciem na ochronę powietrza

W ramach tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu w subregionie radomskim dofinansowanie otrzyma 18 projektów. Do samorządów trafią w sumie ponad 684 tys. zł z budżetu Mazowsza.

2 inwestycje ze wsparciem w ramach PROW WM 2014–2020

W ramach wsparcia z PROW WM 2014–2020 samorząd Mazowsza przeznaczy ponad 3,3 mln zł na realizację radomskich projektów. Ponad 1,3 mln zł przeznaczy na budowę stacji uzdatniania wody w Komorowie i studni głębinowej w Zawadach. To nie jedyna inwestycja ze wsparciem unijnym. 2 mln zł samorząd przekaże na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Garbatka Długa.

Wsparcie w ramach KSOW 2014–2020 dla 2 projektów

Stowarzyszenie Razem dla Radomki otrzymało wsparcie unijne w ramach KSOW (PROW 2014–2020) w wysokości blisko 86 tys. zł. Dzięki dofinansowaniu zrealizowane zostaną dwa projekty: „Działalność LGD Razem dla Radomki w zakresie aktywizacji i rozwoju obszarów wiejskich” – ponad 41 tys. zł oraz „Liderzy Społeczności Lokalnych” – 44 tys. zł.

Dotacje z otwartych konkursów ofert

Dodatkowo samorząd Mazowsza przeznaczy blisko 60 tys. zł w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” oraz „Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego”. W subregionie radomskim wsparcie otrzymają następujące projekty:

* „Cudze chwalicie, swego nie znacie” (z kwotą dotacji w wysokości 10 tys. zł) – Stowarzyszenie Droga Mleczna;

* „Smaki z dawnych lat” (z kwotą dotacji w wysokości 10 tys. zł) – Stowarzyszenie Królewskim Szlakiem;

* „Pamiętam jak... Krótka opowieść o lokalnych smakach” (z kwotą dotacji w wysokości 10 tys. zł) – Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej "Radomka";

* „Na Szlaku Kulinarnym Doliny Radomki” (z kwotą dotacji w wysokości 10 tys. zł) – Stowarzyszenie "Razem dla Radomki”;

* „Gotuj się (na) południowe Mazowsze” (z kwotą dotacji w wysokości 9 970 zł) – Fundacja Nova Perspektywa;

* „Rola pszczół w środowisku naturalnym” (z kwotą dotacji w wysokości 10 tys. zł) – Stowarzyszenie "Razem dla Radomki".

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych