Procesja przechodzi ulicami parafii. Przy każdym ołtarzu czytany jest fragment Ewangelii związany z Eucharystią. Ksiądz za każdym razem udziela wiernym błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem. Po Bożym Ciele obchodzona jest tzw. oktawa, która trwa cały tydzień, odbywają się procesje wiernych wokół kościoła.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to święto nakazane, które zostało ustanowione w XII wieku. W Polsce zostało wprowadzone dopiero niemal 100 lat później. Tradycja odbywania procesji jest jeszcze późniejsza i sięga XV wieku. W czasach porozbiorowych w Polsce udział w procesji był nie tylko publicznym wyznaniem wiary, ale także manifestacją przynależności narodowej.
W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej
Święto potocznie nazywane Bożym Ciałem obchodzone jest w kościele katolickim zawsze w czwartek, jedenastego dnia po Zielonych Świątkach. W ten dzień wierni uczestniczą we mszy świętej i biorą udział w procesjach do specjalnie na tę okazję zbudowanych czterech ołtarzy.

Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Dodaj komentarz
Przeczytaj też:

''Sondowanie pola literackiego''. 10 lat Nagrody Gombrowicza
![Mieszkańcy Radomia świętowali z 6MBOT [ZDJĘCIA]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/05/58173/3fc776932de81393ab8038a2662ffb0d-310-180.jpeg)
Mieszkańcy Radomia świętowali z 6MBOT [ZDJĘCIA]

Ratownicy medyczni uczyli się technik samoobrony

Bez hamulców - jazda bez trzymanki

ZUS: do 20 maja czas na rozliczenie składki zdrowotnej
