Czwartek 6 sierpnia
Jakuba, Sławy, Sykstusa

Upały dają się we znaki. Wzrost liczby pacjentów na SOR Radomskiego Szpitala Specjalistycznego

cir 2026-08-06 11:15:00

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym obserwowany jest wzrost liczby pacjentów trafiających do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Trend, który rozpoczął się w lipcu, utrzymuje się również na początku sierpnia i ma związek z utrzymującymi się wysokimi temperaturami. W Radomiu sięgnęły one rekordowych 39 stopni w cieniu.
 

– W samym lipcu odnotowaliśmy wzrost liczby pacjentów przebywających w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Trend ten utrzymuje się również na początku sierpnia, kiedy wysokie temperatury nadal dają się we znaki mieszkańcom. Najczęściej są to osoby z chorobami układu krążenia, których stan zdrowia pogarsza się m.in. w wyniku niewystarczającego nawodnienia podczas wysokich temperatur – informuje Urszula Wierzbicka, pielęgniarka oddziałowa SOR RSS.

Jak dodaje są to głównie pacjenci w wieku od 65 do 85 lat, z chorobami przewlekłymi, w tym onkologicznymi, a także osoby samotne. Często trafiają do SOR-u po zasłabnięciu w miejscu publicznym, z zawrotami głowy, znacznym osłabieniem, zaburzeniami ciśnienia tętniczego oraz objawami odwodnienia

Podczas upałów warto pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, unikaniu przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, noszeniu lekkiej, przewiewnej odzieży oraz nakrycia głowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby samotne, starsze i przewlekle chore, które są najbardziej narażone na skutki wysokich temperatur.

Jeżeli pojawią się omdlenia, utrata przytomności, silna duszność, ból w klatce piersiowej lub inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 112 lub 999.

Komentarze naszych czytelników

  • Uśmiechnięci

    2026-08-06 11:59:44

    Spoko, Kacprzyk ogarnie, nawet zdalnie. 

  • Koordynator SOR

    2026-08-06 12:16:42

    Spoko spoko dziś akcja wszyscy do piachu ;D

Dodaj komentarz

Nie przegap