- Skoncentrujemy się na terenie samego grodziska. Chcemy kontynuwać przekop w kierunku wschodnim. Być może uda nam się zlokalizowaćmiejsce, w którym znajdowała się brama wjazdowa. Badania i odkrycia będą cennym materiałem służącym do prac nadParkiem Kulturowym Stary Radom - powiedział nam dr Maciej Trzeciecki, który pokieruje radomskimi wykopaliskami.
W 2011 roku archeolodzy główne stanowisko założyli na majdanie. Czekało ich tam wiele niespodzianek. Wczesnośredniowieczna warstwa użytkowa, którą wóczas odkryto ma aż półtora metra. Możemy z niej wnioskować nie tylko o tym, jak grodzisko wyglądało, ale prześledzić – i to z dokładnością do kilkunastu dni - wszystkie etapy tworzenia grody, a następnie jego rozbudowy.
Na majdanie odkryto także pozostałości gęstej zabudowy z okresu późnego średniowiecza. Mimo że funkcjonował już nowy Radom, to na grodzisku nadal było gęsto zaludnione miasteczko.
Archeolodzy na Piotrówce pozostaną do końca września.
Już w poniedziałek archeolodzy opanują grodzisko Piotrówka
W poniedziałek archeolodzy z Państwowej Akademii Nauk wrócą na grodzisko Piotrówka, aby rozpocząć trzeci sezon prac.

Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Dodaj komentarz
Przeczytaj też:

''Sondowanie pola literackiego''. 10 lat Nagrody Gombrowicza
![Mieszkańcy Radomia świętowali z 6MBOT [ZDJĘCIA]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/05/58173/3fc776932de81393ab8038a2662ffb0d-310-180.jpeg)
Mieszkańcy Radomia świętowali z 6MBOT [ZDJĘCIA]

Ratownicy medyczni uczyli się technik samoobrony

Bez hamulców - jazda bez trzymanki

ZUS: do 20 maja czas na rozliczenie składki zdrowotnej
