Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Praca online w czasach epidemii

as 2021-08-30 10:19:00

Przez ostatnie półtora roku mogliśmy zaobserwować, jak otaczającą nas rzeczywistość zmienia się nie do poznania. Wraz z rozpoczęciem pandemii i wprowadzeniem pierwszego lockdownu oraz obostrzeń, z dnia na dzień byliśmy zmuszeni dostosować się do zupełnie nowej rzeczywistości. Początkowo przymus pozostania z domu miał być krótkoterminowym środkiem zapobiegawczym, jednak na dłuższą metę, całe społeczeństwo musiało znaleźć sposób, aby dalej sprawnie funkcjonować pomimo zaleceń, aby o ile to możliwe unikając wszelkiego kontaktu z innymi ludźmi.

Naturalnie miało to poważne konsekwencje nie tylko w obszarach takich jak gospodarka, czy edukacja, odbiło się to także na psychice ludzi. Ostatecznie jednak po wystarczająco długim okresie przyzwyczajania się do nowej rzeczywistości oraz sezonowego luzowania przyzwyczaić do nowopanujących warunków, przez co czasami zapominamy, że niektóre rytuały, wymagane obostrzeń, większość z nas zdąży od nas podczas codziennego życia, jeszcze niedawno wcale nie były normą.

Zarabianie z domu

W tym temacie nasz ekspert Amadej Walczak wypowiada się następująco:

"Zmieniła się przede wszystkim forma tego jak pracujemy. Naturalnie wiele zawodów wymaga bezpośredniej interakcji z drugim człowiek i nowa organizacja pracy, nie ma w takich wypadkach możliwości funkcjonowania. Jednak jak się okazało wiele rzeczy, które wcześniej załatwialiśmy poza domem można w równie łatwy i szybki załatwić drogą internetową lub telefoniczną. 

Ogromną popularność szybko zyskały platformy umożliwiające konferencje i spotkania online takie jak microsoft teams, zoom oraz skype. Przekształciło to przede wszystkim pracę biurową oraz wszelkiego rodzaju zawody, które wymagają pracy indywidualnej zatrudnionego. Zyskały również zakłady oferujące promocje bukmacherskie przez internet. Zakłady bukmacherskie w okresie covida podobnie, jak wiele innych przedsiębiorstw musiały zmierzyć się z nie lada problemem.

Aby organizować zakłady, musimy mieć, na co postawić. Natomiast międzynarodowy lockdown doprowadził do odwołania większości głównych imprez sportowych. Ostatecznie jednak, wraz z powrotem do normalności, kibice coraz chętniej zaczęli korzystać z usług bukmachera przez internet. Okres przerwy w organizowaniu wydarzeń sportowych doprowadził do większego zapotrzebowania na sportowe emocje, co sprytnie wykorzystali bukmacherzy, oferując wiele ofert specjalnych."

Wydajność pracy zdalnej

Co ciekawe nowa forma prowadzenia interakcji zawodowych, okazała się nie tylko szansą na funkcjonowanie podczas pandemii, w wielu przypadkach nowe rozwiązania doprowadziły do zwiększenia wydajności podczas wykonywania zadań. Wiele osób bardzo ucieszyła perspektywa pracy z domu, chociażby ze względu na brak potrzeby dojeżdżania do wyznaczonego miejsca, dzięki czemu oszczędzamy zarówno czas jak i pieniądze. Co więcej, praca poza samymi czynnościami, narzuca na nas konkretne obowiązki społeczne. Naturalnie inaczej zachowujemy się w sytuacjach profesjonalnych, a inaczej w zaciszu własnego domu. Dlatego dla wielu osób możliwość pracy we własnym salonie była przede wszystkim szansą na pozbycie się stresu.

Praca po pandemii

Pomimo zniesienia lockdownu i stopniowego wycofywania obostrzeń, wiele firm zdecydowało się pozostać przy covidowym modelu pracy. Jak sie okazuje, po przymusowej zmianie przyzwyczajeń pracownicy na całym świecie są w stanie sprawnie wykonywać te same zadania z takim samym efektem bez potrzeby wychodzenia z domu. 

Pracowanie w takim trybie nie zostało jednak wynalezione dopiero w 2020 roku. Już wcześniej wiele osób korzystało ze specjalnych stron dla Freelancerów, aby wchodzić w kontakt z pracodawcami i szukać pojedynczych zleceń. Taka forma wykonywania zawodu 

miała jednak bardzo niszowy charakter i przez wiele osób nie była uznawana za pełnoprawne prowadzenie działalności gospodarczej. Daje to wiele do myślenia na temat społecznego aspektu wykonywania zawodu. Jednak wraz z upowszechnieniem się pracy z domu, coraz więcej osób okazało zainteresowanie praca freelancera przez internet.

Zalety pracy freelancera

Popularność takiej formy utrzymywania się można przede wszystkim zauważyć wśród ludzi młodych, a szczególnie studentów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z rynkiem pracy, jeszcze w czasie nauki. 

Za freelancerką przemawia w tym wypadku przede wszystkim maksymalny możliwy poziom swobody i kontroli pracownika nad ilością pracy. Często mamy do czynienia z poszczególnymi, często jednorazowymi zleceniami pochodzącymi z wielu różnych źródeł, i tylko od nas zależy, które zdecydujemy się akurat przyjąć, dzięki czemu możemy dopasować nasz grafik odpowiednio do naszych potrzeb. Kolejną zaletą jest możliwość pracowania na stronach zagranicznych. Naturalnie wartość naszej pracy będzie często mniejsza niż w kraju ojczystym, jednak różnica kursu walut nadrabia to w znacznym stopniu.

Wady pracy freelancera

Możliwość przebierania w ofertach jest dostępna jedynie dla osób, które poświęciły już wystarczająco dużą ilość czasu, aby uzyskać dobry status i rozpoznawalność. Jednym z problemów ze stronami dla freelancerów jest brak możliwości weryfikacji naszego doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia. Na tego typu platformach każdy może podawać się, za kogo chce.

Potencjalnie powinno to działać na korzyść pracownika, jednak w rzeczywistości oznacza to, że każdy rozpoczynamy naszą przygodę daną platformą od zera bez względu na poprzednie doświadczenia zawodowe. Wyznacznikiem rozpoznawalności jest w tym wypadku  przede wszystkim ocena, którą pracodawcy wystawiają pracownikowi po ukończeniu zlecenia. Poza punktacją pracodawca może wystawić pracownikowi również ocenę opisową, jeśli jest ona pozytywna, to naturalnie przyciągnie innych potencjalnych zleceniodawców. Jeśli będzie negatywna może to przesądzić o naszej karierze na platformie. W wielu przypadkach nie możemy się odwołać od wystawionych przez zleceniodawcę treści, on natomiast ma wolną rękę, aby napisać, co tylko mu się podoba niezależnie od rzeczywistej jakości pracy.

Kolejną wadą korzystania ze stron dla freelancerów jest rola pośrednika. Platforma nie wymaga od nas opłat za korzystanie z jej usług. Jednak w wypadku jeśli uda nam się zrealizować zlecenie, część naszej wypłaty zostanie potrącona przez pośrednika, aby pokryć koszty korzystania z platformy

Wśród najpopularniejszych zleceń dla freelancerów znajdziemy:

    • tłumaczenia

    • copywriting

    • data entry

    • sektor it

    • obsługę klienta 

Komentarze naszych czytelników

  • Michał

    2023-01-15 19:48:13

    Świetny post! Najlepszym pomysłem na biznes w dzisiejszych czasach moim zdaniem jest tworzenie swojej strony internetowej lub bloga. Zarobki są świetne, sam mam kilka stron :) Pomógł mi ten artykuł https://mailgrow.pl/najlepsze-kreatory-stron-www/

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych