Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Odmrażanie gospodarki. Kolejny etap znoszenia obostrzeń

dm, onet.pl 2020-05-13 15:40:00

Plan znoszenia obostrzeń w związku z koronawirusem w Polsce został podany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Od 18 maja ponownie będą mogły być otwarte zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne. Do funkcjonowania wracają również restauracje i puby. Zmiany objęły również edukację. Poniżej pełna lista zmian wraz z datami.

Na konferencji prasowej obecni byli premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski.

- Pierwsze słoneczne dni majowe nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny. Rozumiem też, że pandemia pozostawiła trwały ślad w naszych głowach, sercach. Nic nie będzie takie proste jak wcześniej. Powrót do nowej normalności zależy od tego, w jak zdyscyplinowany sposób będziemy trzymać się rygorów - powiedział premier na konferencji prasowej.

Morawiecki zwrócił uwagę, że na Śląsku mamy wzrost zakażeń, jednak w innych regionach jest ich mniej. - Nie tylko nie zamierzamy zamykać regionu śląskiego, ale potrzebna jest tam pomoc i będzie ona tam płynąć - zaznaczył premier.

- Mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski. Liczba zakażeń jest bardzo niewielka, to skłania nas, żeby przedstawić trzeci etap odmrażania gospodarki i powrotu do życia społecznego.

- Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany, również dla tych, którzy będę musieli zostać w domu po 24 maja, by opiekować się dzieckiem. To decyzja rodziców, czy poślą dzieci na zajęcie opiekuńczo-dydaktyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o dzieci w klasach 1-3 w szkołach podstawowych.

- Dopiero pozwalamy wrócić do funkcjonowania sektorowi gastronomicznemu. Dajmy sobie trochę czasu, jak będzie wyglądała sytuacja, wtedy będziemy komunikowali zmiany dot. większych wydarzeń, jakie są wesela - powiedział Łukasz Szumowski zapytany o możliwość organizacji wesel.

Poniżej publikujemy pełną listę zmian w obostrzeniach, które zostały dziś ogłoszone przez rząd.

Zmiany w obostrzeniach (III etap odmrażania polskiej gospodarki) od 18 maja:

* otwarte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie tego typu zakłady. Działać muszą w odpowiednim rygorze sanitarnym. W salonach urody: obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeśli zabieg na to pozwala; używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; zapisy telefoniczne lub online

* częściowo otwarte lokale gastronomiczne takie jak bary, kawiarnie, puby, restauracje. Mogą być otwarte również ogródki. Zachowany musi być reżim sanitarny. Obowiązywać będzie: limit 1 osoby na 4 m kw., dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 m odległości między stolikami, noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego

* limit pasażerów w środkach transportu publicznego ulega zmianie: tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. W drugim przypadku połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna

* możliwe zajęcia w szkołach policealnych

* szersza możliwość uprawiania sportu na boiskach, orlikach, stadionach, skoczniach i torach. Maksymalnie 14 osób na obiekcie plus dwóch trenerów

* mogą otwarte być pełnowymiarowe boiska piłkarskie. Maksymalnie 22 osoby plus czterech trenerów

* będzie można korzystać z sal i hal sportowych. Do 300 mkw. - 12 osób plus trener; do 800 mkw. - 16 osób plus 2 trenerów; do 1000 mkw. - 24 osoby plus 2 trenerów; powyżej 1000 mkw. - 32 osoby plus 3 trenerów

* możliwe zajęcia na uczelniach muzycznych i artystycznych

* działać mogą schroniska młodzieżowe

* zmiany w obiektach kultu religijnego - 1 osoba na 10 mkw.

* mogą być prowadzone indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Zmiany w obostrzeniach od 25 maja:

* w klasach I-III szkół podstawowych uruchomiona opieka nad dziećmi, nie będą to pełnoprawne zajęcia edukacyjne

* możliwa konsultacja maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami w szkołach

Zmiany w obostrzeniach od 1 czerwca

* wszyscy uczniowie mogą mieć konsultacje z nauczycielami w szkołach

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych