Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Jak trzymać się budżetu: 5 rozwiązań typowych problemów

Artykuł sponsorowany 2021-08-10 07:37:00

Trzymanie się budżetu nie jest łatwe — nawet najlepsi oszczędzający czasami mają trudności z utrzymaniem porządku. Dobrą wiadomością jest to, że popełnianie błędów jest częścią procesu. A kiedy zaczniesz to rozumieć, lepiej zrozumiesz swój związek z pieniędzmi i uzyskasz większą kontrolę nad swoimi finansami osobistymi.

Nie ma magicznego zaklęcia, które pozwoliłoby utrzymać budżet na właściwym poziomie, ale jest kilka wskazówek, które mogą pomóc. Przyjrzyjmy się jednak dogłębnym problemom, z którymi ludzie borykają się, gdy próbują kontrolować swój budżet. Wiele z nich wynika z lęków i emocjonalnych przeszkód, które mogą być trudne do pokonania.

Problem nr 1: Jesteś przytłoczony i nie zaczynasz.

Dla niektórych rozpoczęcie jest najtrudniejszą częścią. Do wyboru są dziesiątki narzędzi do kontroli budżetu, a zastanowienie się, którego „powinieneś” użyć, może pozostawić Cię w stanie paraliżu analitycznego.

Rozwiązanie: wypróbuj opcje bez zatwierdzania.

Możesz przeczytać recenzje i porównania narzędzi do budżetowania, ale najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest po prostu wypróbowanie go i utworzenie budżetu. Wiele aplikacji oferuje bezpłatne wersje próbne, których możesz użyć, aby poznać platformę. I nie myśl, że musisz wypełnić wszystko podczas testu. Zacznij od jednej lub dwóch kategorii, aby poznać nowy system.

Nie musisz też koniecznie korzystać z aplikacji. W końcu „najlepsze” narzędzie do budżetowania to takie, którego będziesz się trzymać. Niektórzy ludzie tworzą system kopert i używają tylko gotówki lub karty debetowej, ponieważ to właśnie dla nich działa. Możesz jednak połączyć aplikacje do budżetowania z kontami bankowymi i kartami kredytowymi, aby zsynchronizować swoje informacje, a wiele osób uważa, że ??aplikacje ułatwiają organizowanie i analizowanie ich budżetu.

Problem nr 2: stawienie czoła swoim finansom może być przerażające.

Stworzenie miesięcznego budżetu oznacza stawienie czoła sytuacji finansowej, niezależnie od tego, czy masz wysokie średnie miesięczne płatności za samochód. Ale jest o wiele trudniej, gdy boisz się spojrzeć na to, ile masz zadłużenia, walczysz o utrzymanie lub gdy twoje dochody są nieregularne. Jest to szczególnie ważne, jeśli wstydzisz się swojego długu.

Ponadto nauka trzymania się budżetu może być równoznaczna z ograniczeniami. Możesz po prostu wydawać pieniądze swobodnie, zamiast ograniczać się ustalonym budżetem miesięcznym lub tygodniowym.

Rozwiązanie: Skoncentruj się na swoich celach.

Zamiast koncentrować się na tym, co może być kłopotliwe w Twoich finansach, wypisz cele, na które chcesz wykorzystać swoje pieniądze. Być może oszczędzasz na dom, budujesz fundusz ratunkowy, oszczędzasz pieniądze na wakacje lub spłacasz pożyczki studenckie i osobiste. Ustal priorytety i pamiętaj o tym, gdy będziesz realizował swoje cele finansowe.

Problem 3: Nierealistyczne budżety prowadzą do poczucia zrezygnowania

Ustalenie, jak ustalić budżet i jak się go trzymać, może być trudne, a ludzie często przestają działać po kilku tygodniach lub miesiącach. Jednak, podobnie jak na początku, narzędzia niekoniecznie są głównym problemem.

Jednym z problemów jest to, że wiele osób zaczyna od stworzenia budżetu, za którym chcieliby podążać. Ale potem rezygnują, gdy niespodziewane wydatki wytrącają ich budżet lub zdają sobie sprawę, że system budżetowania jest zbyt skomplikowany.

Rozwiązanie: Na początku skup się na śledzeniu i bądź elastyczny w zakresie swojego budżetu.

Zamiast tworzyć budżet, możesz śledzić swoje zwykłe wydatki przez miesiąc lub dwa, aby uzyskać dobry punkt odniesienia. Stamtąd możesz przejrzeć wyniki, aby sprawdzić, czy Twoje wydatki są zgodne z Twoimi celami. Następnie realistycznie stwórz i sprecyzuj swój budżet na podstawie tych wyników.

Problem 4: Nie lubisz ciułać pieniędzy.

Wygląda na to, że niektórzy ludzie są urodzonymi oszczędzającymi. Mogą mieć własne problemy finansowe – takie jak brak inwestycji w wartościowe zakupy – ale budżetowanie może być łatwiejsze, gdy masz tendencję do oszczędzania i praktykowania finansowej samoopieki. Z drugiej strony wydający mogą impulsywnie dokonywać zakupów i mieć problem z wielokrotnym przekraczaniem swojego budżetu.

Rozwiązanie: Zapamiętaj swój cel i zastąp wydatki inną akcją.

Jeśli chcesz nauczyć się, jak trzymać się budżetu i oszczędzać pieniądze, być może będziesz musiał zarezerwować czas na autorefleksję. Jeśli podczas tworzenia budżetu nie wymieniłeś jasno swoich celów, ważne będzie ich koncentracja.

Możesz nawet umieścić naklejkę na lustrze w łazience lub w swoich notatkach, przypominając o tym, do czego dążysz. Nie tylko ile pieniędzy potrzebujesz, ale jak zamierzasz je wydać lub czuć się w przyszłości.

Problem nr 5: Czujesz, że tylko Ty budujesz budżet.

Poczucie, że nikt inny nie buduje budżetu, może być problemem dwojakim. Po pierwsze, możesz założyć, że możesz wydawać pieniądze tak, jak robią to inni ludzie, ale nie obserwujesz budżetowania innych ludzi. W końcu, kiedy robisz zakupy, widzisz tylko inne osoby, które zdecydowały się wydać pieniądze, a nie te, które zdecydowały się zostać w domu. Nawet robiąc zakupy online, niektóre strony internetowe poinformują Cię, ile osób ogląda lub ostatnio kupiło interesujący Cię przedmiot.

Rozwiązanie: Znajdź kumpla lub społeczność.

Kiedy zaczniesz otwierać się na innych w kwestii pieniędzy, prawdopodobnie odkryjesz, że nie jesteś jedyną osobą, która ma pytania, wątpliwości i problemy z trzymaniem się budżetu.

Podsumowując...

Trzymanie się budżetu może być trudne z różnych powodów, ale wiele z nich sprowadza się do ustalenia właściwych oczekiwań i zmiany sposobu myślenia, aby skupić się na celach długoterminowych, a nie na bieżących potrzebach. Nie są to po prostu przeszkody do pokonania, ale wykonanie pracy może zaowocować znacznym wzrostem. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych