Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Miliony umów o dzieło można włożyć między bajki

dm, ZUS 2022-04-13 15:57:00

W poprzednim roku zawarto w Polsce ok. 1,7 mln umów o dzieło. Jedną na trzy zawarto właśnie w województwie mazowieckim. Liczba ta nijak ma się jednak do obiegowej opinii o milionach tego typu umów zawieranych w Polsce.

Przepisy Tarczy Antykryzysowej od 1 stycznia 2021 r. wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Zobowiązani przekazują informację na formularzu ZUS RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Wpisują do niego dane swoje oraz wykonawcy umowy o dzieło, a także datę rozpoczęcia i zakończenia wykonywania tej umowy oraz jej przedmiot.

ZUS opracował raport, w którym przeanalizował te dane. Wynika z nich, że spośród 1,7 mln umów o dzieło zawartych w zeszłym roku, aż 623,5 tys. dotyczyło mieszkańców województwa mazowieckiego. Daje to 15 742 na 10 tys. firm. Dla porównania najwięcej umów o dzieło w przeliczeniu na 10 tys. płatników składek zostało zgłoszonych w województwie śląskim (23,2 tys.), a najmniej w warmińsko-mazurskim (1,6 tys.). Pozwala to wysnuć pewien wniosek, że największa liczba umów o dzieło w województwie mazowieckim wynika z faktu liczebności mieszkańców regionu, a nie tylko specyfiki rynku pracy.

Wykonawcy umów o dzieło w Polsce w nieco ponad 80 proc. byli w wieku od 20 do 60 lat, przy czym więcej umów o dzieło zostało zawartych z mężczyznami (53 proc.). Umowy te w większości przypadków zawierane były na okresy nie dłuższe niż 9 dni (w 2021 r. zgłoszono nieco ponad 70 proc. takich umów).

Miliony umów o dzieło to mit

Zgromadzone w rejestrze informacje są teraz wykorzystywane do celów statystyczno- analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. Już teraz widać jednak, że pogłoska, jakoby w Polsce zawierano miliony umów o dzieło, jest wyłącznie mitem.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych