Niedziela 23 czerwca
Wandy, Zenona, Prospera
RADOM aktualna pogoda

Rewitalizacja zamku w Iłży. Projekt wkracza w kolejny etap

dm, warszawa.tvp.pl 2022-05-06 11:57:00

Z wieży zamkowej w Iłży wybrzmiewa hejnał na cztery strony świata. Pierwszy etap odbudowy zamku właśnie dobiega końca. W czerwcu obiekt zostanie oddany do zwiedzania.

Iłżecki hejnał można usłyszeć codziennie, dokładnie w południe. To krótki, grany na trąbce utwór, odtwarzany cyfrowo z baszty. Ma przypominać turystom i mieszkańcom czasy świetności zamku. - Chcieliśmy, żeby na tym zamku, oprócz murów, które są dostępne i tarasów widokowych, był element który będzie tam codziennie odgrywany - powiedział Przemysław Burek, burmistrz Iłży.

Hejnał nawiązuje do historycznego charakteru miasteczka i jego największego zabytku. Ten przechodzi właśnie kompleksową rekonstrukcję, dzięki której ma stać się turystyczną perłą woj. mazowieckiego. - Czekamy wszyscy z niecierpliwością, kiedy zostanie otworzony już dla turystów, żeby można było tam wejść - powiedziała mieszkanka powiatu. - Biskupi krakowscy go zbudowali. Potem był spalony, zniszczony parę razy - dodała inna mieszkanka. -  Wszyscy mieszkańcy, chcemy, żeby do nas tutaj przybywali turyści - dodał mężczyzna.

Odbudowa murów zamku trwała rok

Niektóre fragmenty zostały podniesione nawet o pięć metrów. Prace pochłonęły setki ton kamienia i wymagały specjalnej zaprawy. - Powstały nowe tarasy widokowe, które turyści będą mogli zwiedzać. Będą mogli także napić się kawy, herbaty, usiąść w spokoju i patrzeć sobie na panoramę naszej gminy -  poinformował Przemysław Burek, burmistrz Iłży. 

To pierwszy etap prac. W kolejnym podwyższona ma zostać zamkowa wieża, odbudowane mury dolnego dziedzińca i historyczny most. Wartość prac to blisko 5,5 miliona złotych. Inwestycję dofinansowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Komentarze naszych czytelników

  • lucjan

    2022-05-06 11:34:39

    BRAWO PIS.

  • H,,,W,,,D KOłchozy.

    2022-05-07 23:46:30

    PO-chować na wzgórzu ZD-radzieckie KOrwy z Brukseli.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych