Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

Ogłoszono przetarg na projekt drogi ekspresowej S12

dm, mazowieckie.pl 2023-09-19 17:37:00

Został ogłoszony przetarg na projekt drogi ekspresowej S12 na odcinku Przysucha - Wieniawa. W konferencji prasowej wzięli udział: Posłowie na Sejm RP Agnieszka Górska, Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak, Radosław Fogiel, Marek Suski, Senator RP Stanisław Karczewski, Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz oraz Dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie Jarosław Wąsowski. Droga ekspresowa S12 realizowana jest w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).

- Dzisiaj jest ważny dzień, w którym pokazujemy, iż nasze plany na rozbudowę dróg szybkiego ruchu  w Polsce cały czas nabierają tempa. Dzisiaj widzimy zupełnie inny rozmach, zupełnie inną sieć łączącą polskie drogi i miejscowości. Zrezygnowaliśmy z projektów, które wykluczały dużą część Polski z dostępności do dróg szybkiego ruchu. Przyjęliśmy podstawowe założenie opierające się o dwa elementy: pierwszy element to taki, że drogi szybkiego ruchu i autostrady muszą docierać do wszystkich dużych ośrodków miejskich, a nie tylko do największych aglomeracji. I tu świetnym przykładem jest miasto Radom, do którego dociera droga S7 – łatwe połączenie z Warszawą obecnie, a niedługo będzie można dojechać całą S7 z Radomia do Krakowa. Ale S12 to kolejny przykład tego rodzaju projektu, dlatego że do tej pory, była to tylko linia na mapie, jakiś plan na przyszłość. Dzisiaj podejmujemy, razem z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwem Infrastruktury, realne i prawdziwe działania, które doprowadzą do tego, że połączenie równoleżnikowe, a nie południkowe, również będzie łączyło południową część województwa mazowieckiego. Jest to niezwykle istotna droga - powiedział Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.

To drugi fragment S12 w województwie mazowieckim, na który zostaje wszczęte postępowanie przetargowe (pierwsze ogłoszone zostało 5 września br.). Dotyczy on zaprojektowania i budowy odcinka od Przysuchy do Wieniawy o długości 14,7 km. Ten fragment S12 przebiegać będzie przez teren gmin Gielniów i Przysucha.  Będą to dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości co najmniej 5 metrów.

Trasa S12 ma połączyć autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim  (województwo łódzkie) z istniejącym już i budowanym ciągiem S12 w województwie lubelskim. Droga ekspresowa S12 stanie się w przyszłości najkrótszym szlakiem z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno, Radom do Lublina i Chełma. Ułatwi podróż pomiędzy zachodnią i wschodnią granicą państwa, a tym samym krajami Unii Europejskiej i Ukrainy. Początek drogi będzie się znajdował u zbiegu z autostradą A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec na przejściu granicznym w Dorohusku. W woj. lubelskim już teraz można korzystać z blisko 94 km trasy S12, od Puław do Piask. Równolegle budowany jest również 70 km odcinek do granicy z Ukrainą.

Poprawa poziomu bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców

W ramach budowy trasy S12 przebudowane zostaną w niezbędnym zakresie wszystkie drogi lokalne, które będą kolidowały z nową trasą, tak aby przywrócić naruszone połączenia drogowe i przywrócić dojazdy do posesji. Pojawią się nowe elementy infrastruktury drogowej przeznaczone dla pieszych i rowerzystów, a także liczne inne obiekty inżynierskie oraz systemy odwodnienia i urządzenia ochrony środowiska. Na trasę będzie można dostać się za pomocą dwóch węzłów drogowych, jakie będą dostępne na tym odcinku: Przysucha i Wieniawa.

Dzięki trasie S12 możliwe będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego (szczególnie ciężkiego) z centrów licznych miast, a co za tym idzie odciążenie zatłoczonej drogi krajowej nr 12, która przez te miasta przebiega. To znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa i komfort życia mieszkańców. W miastach będzie ciszej, a także spadnie emisja spalin.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych