Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Powstał program rozwoju terenów zieleni w Radomiu

dm, UM Radom 2023-09-01 09:27:00

Modernizacja i rozbudowa istniejących parków i skwerów, urządzanie nowych terenów zieleni, nasadzenia w pasach drogowych czy tworzenie zielonych dziedzińców – to tylko niektóre z całego szeregu działań, jakie znalazły się w przyjętym przez Radę Miejską  „Programie rozwoju terenów zieleni w Radomiu”.

– Zieleń to jeden z czynników decydujących o komforcie życia w mieście. Wpływa na mikroklimat miasta, zapewnia cień, tworzy bariery ochronne tłumiące hałas i oczywiście poprawia estetykę. Dlatego przygotowaliśmy spójną koncepcję rozwoju terenów zieleni w mieście. Program obejmuje tworzenie nowych publicznych terenów zieleni, odtwarzanie zieleni na terenach zdegradowanych, a także racjonalną gospodarkę już istniejącymi zasobami – mówi wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

W trakcie prac nad programem powstał katalog działań, w którym znalazły się m.in. takie przedsięwzięcia jak: modernizacja skweru księdza Domagały, rewitalizacja parku im. Ruzika, rewitalizacja skweru przy placu Jagiellońskim, budowa Parku Kulturowego Stary Radom, kontynuacja budowy istniejących parków, remont skweru pomiędzy ul. Waryńskiego, Traugutta, Prażmowskiego. W programie zostało też ujętych wiele propozycji tworzenia zupełnie nowych terenów zieleni, w tym budowa nowych małych parków czy zieleńców. W programie zostało ujęte również tworzenie: „zielonych dróg” polegające na przebudowie i odtworzeniu zadrzewień pasów drogowych, „zielonych dziedzińców”, czyli odtwarzanie zieleni przy zabudowie wielorodzinnej oraz „zielonych klas” – miejsc przy placówkach oświatowych, gdzie wśród zieleni dzieci i młodzież będzie uczyć się i wypoczywać. W dokumencie uwzględnione zostały również liczne zadania z zakresu ochrony przyrody poprzez ustanawianie nowych pomników przyrody czy użytków ekologicznych. To również „dzikie zakątki”, które będą ostoją dla pożytecznych organizmów: ptaków, ssaków czy owadów. Wszystkie działania ujęte w programie mają na celu zwiększenie retencji wody oraz różnorodności biologicznej.

– Zakładamy oczywiście, że znaczna część tych przedsięwzięć będzie realizowana przy udziale funduszy zewnętrznych – zarówno europejskich jak i krajowych. Opracowany katalog działań ma ułatwić instytucjom miejskim przygotowanie harmonogramów prac, projektów budżetów czy wniosków o pozyskanie funduszy, a mieszkańcom – np. opracowywanie i zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego – dodaje wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

Projekt „Programu rozwoju terenów zieleni w Radomiu” był poddany konsultacjom społecznym. Propozycje działań wymienionych w programie są spójne z „Planem adaptacji do zmian klimatu miasta Radomia do 2030 r.”

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych