Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Ponad 16 mln zł subwencji rozwojowej dla Radoma

dm, UM Radom 2024-02-28 13:54:00

Radom otrzymał z budżetu państwa 16,7 mln złotych subwencji rozwojowej. To nowa forma finansowania samorządów.

 – Wielokrotnie miałem okazję mówić o tym, jak przez ostatnie lata rząd PiS-u źle traktował samorządy, a w szczególności miasta na prawach powiatu. Po wyborach 15 października mówiłem o wielkiej nadziei na poprawę relacji między rządem a samorządami. Dlatego z wielką satysfakcją odebrałem informację, że z części rozwojowej subwencji ogólnej nasze miasto otrzyma ponad 16 mln zł. To bardzo ważny element budowania nowego modelu finansowania, a przede wszystkim bardzo jasny i czytelny sygnał ze strony polskiego rządu, że samorządy, bez względu na kategorię i liczbę mieszkańców, mogą liczyć na sprawiedliwe traktowanie i finansowanie zgodne z przejrzystym, klarownym algorytmem – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Dodatkowe pieniądze, które Radom otrzymał z budżetu państwa zostaną przeznaczone na sfinansowanie wydatków na rozwój. Kwota 8 mln zł umożliwi wykupy gruntów pod budowę trasy N-S, a kolejne 8 mln zł zostanie przeznaczone na opracowanie dokumentacji projektowej, niezbędnej do realizacji projektów finansowanych w ramach programu Polska Wschodnia. Jak tłumaczy wiceprezydent Mateusz Tyczyński, chodzi o tzw. drugą paczkę projektów, które mają być składane w przyszłym roku.

– Są to projekty przełomowe jeśli chodzi o transport publiczny w naszym mieście. To jest przede wszystkim inteligentny system sterowania ruchem, który umożliwi stworzenie korytarza dla transportu publicznego na osi północ-południe. Dzięki przebudowie kilkunastu skrzyżowań i zamontowaniu systemów sterowania będzie można na bieżąco modelować ruch w taki sposób, by przyspieszyć przejazd autobusów komunikacji miejskiej. W planach mamy też inwestycje w przystanki i zatoki autobusowe oraz budowę węzłów przesiadkowych. Pieniądze z subwencji rozwojowej pozwolą też na zaprojektowanie bardzo wielu chodników czy dróg dla rowerów – mówi Mateusz Tyczyński.

W tej części, łączna wartość projektów, które mają zostać sfinansowane z programu Polska Wschodnia to ponad 160 mln zł. Z kolei projekty z tzw. pierwszej paczki, które będą składane już w tym roku, opiewają na prawie 130 mln zł.
Część pieniędzy z subwencji rozwojowej zostanie też przeznaczona na inwestycje w szpitalu oraz na udział miasta w projekcie budowy sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Wielogórskiej i Wincentowskiej.

Do Radomia z budżetu państwa trafiły także pieniądze ma podwyżki dla nauczycieli. – Pierwszego marca wypłacimy już wynagrodzenia na nowym poziomie, uwzględniającym podwyżki, natomiast w kwietniu, zgodnie z deklaracją ministra edukacji, wypłacimy wyrównania – poinformowała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Miasto otrzymało także więcej pieniędzy na wychowanie przedszkolne. W tym roku będzie to 21 milionów złotych.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych