Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

Polska Wschodnia. Na Południu powstanie węzeł przesiadkowy

dm, MZDiK 2024-01-25 19:25:00

Na radomskim osiedlu Południe, w pobliżu parkingu Park & Ride i przyszłej stacji kolejowej Radom Południowy, ma powstać węzeł przesiadkowy, obejmujący przede wszystkim nową pętlę dla autobusów linii miejskich. MZDiK ogłosił przetarg na przygotowanie projektu tego węzła (dla potrzeb zrównoważonej mobilności w ramach Polski Wschodniej).

Nasze miasto po raz pierwszy może otrzymać pieniądze z programu Polska Wschodnia. Mowa nawet o 45 milionach euro. Województwo mazowieckie było do tej pory wyłączone z podziału tych funduszy. Abyśmy mogli ubiegać się o pieniądze, konieczne jest wcześniejsze opracowanie odpowiednich dokumentacji projektowych. Przetargi już ruszyły - czytamy na mzdik.pl.

Nowa pętla autobusowa ma być zlokalizowana pomiędzy blokami spółdzielni Inżynieria, parkingiem Park & Ride a ulicą Walentynowicz, czyli południową obwodnicą Radomia. Będą na niej aż trzy betonowe stanowiska postojowe (każde o długości około 40 metrów), z tak zwanymi krawężnikami peronowymi. Na każdym peronie ma być podświetlona wiata przystankowa i tablica Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz linie naprowadzające dla niewidomych. Na jednym ze stanowisk odjazdowych stanie maszt do ładowania autobusów elektrycznych. Zaprojektowane poza tym zostaną ciągi piesze i rowerowe (z uwzględnieniem połączenia z zaplanowaną stacją kolejową Radom Południowy), a także zieleń towarzysząca. Przy pętli powstanie również punkt socjalny dla kierowców autobusów miejskich (z toaletą oraz miejscem do odpoczynku, zjedzenia posiłku lub przygotowania kawy czy herbaty). Zakres zadania przewiduje w tym miejscu biletomat i wiatę dla rowerów (parking Bike & Ride). Powstanie nowe oświetlenie uliczne, przebudowana zostanie droga łącząca główny ciąg ulicy Sycyńskiej z nową pętlą (wzdłuż pawilonów handlowych), zaś w sąsiedztwie istniejącej pętli ma powstać para nowych przystanków przelotowych, z których będą korzystać okoliczni mieszkańcy.

Prawie trzy lata temu rozgorzała w internecie dyskusja na temat nowej pętli na Południu. Komentujący zarzucali nam między innymi, że dwa stanowiska odjazdowe to za mało i że nie przewidzieliśmy tam również zaplecza dla kierowców. Opierali się przy tym wyłącznie na zarysie tej pętli, mylnie traktując go jako już gotową dokumentację (kliknij tu, żeby otworzyć informację w nowym oknie). Wyjaśnialiśmy wówczas, że na projekcie parkingu Park & Ride było wskazane jedynie miejsce pod nową pętlę, a nie jej docelowy kształt. Potwierdzeniem naszych wyjaśnień jest obecny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Jak napisaliśmy wyżej, stanowiska odjazdowe mają być trzy, będzie także pawilon socjalny dla kierowców, wiata dla rowerów i inne elementy infrastruktury - czyli wszystko, co jest niezbędne.

Podkreślamy, że jest to przetarg na opracowanie koniecznej dokumentacji projektowej, a nie na wykonawstwo prac. Zainteresowani projektanci mogą składać swe oferty do 23 lutego 2024 roku. Tego samego dnia nastąpi ich otwarcie - kończy miejska spółka.

MZDiK

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych