O godzinie 17 w kościele pw. Św. Wacława odbyła się Msza w intencji ofiar ludobójstwa. Ks. Andrzej Tuszyński w kazaniu powiedział, że Bóg z tych śmierci uczynił chwałę i że Ci ludzie są już w niebie. My żyjący z tych tragicznych wydarzeń powinniśmy na ziemi uczynić dobro.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości przenieśli się właśnie na cmentarz przy ul. Limanowskiego i zgromadzili się pod pomnikiem ofiar na którym widnieje inskrypcja „Pamięci obywateli polskich II RP, ofiar zbrodni popełnionych w latach 1939–1947 przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i ukraińskie formacje zbrojne w służbie niemieckiej”. Tu uroczystości rozpoczęły się od odegrania Hymnu Państwowego. Po przywitaniu licznych gości, w tym zastępcy prezydenta Radomia Łukasza Molendy, Żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Żołnierzy 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, oficerów Garnizonu Radom, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom nastąpiła przemowa organizatora uroczystości, przedstawiająca zarys przyczyn, przebiegu i skutków ludobójstwa na ziemiach południowo-wschodnich.
Kolejnym punktem uroczystości była modlitwa w intencji ofiar ludobójstwa. Następnie odczytano Apel Pamięci poświęcony ofiarom ludobójstwa z rąk ukraińskich nacjonalistów na ziemiach południowo-wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej. Uroczystość zakończyła się składaniem wieńców pod pomnikiem, odegraniem wzruszającej pieśni patriotycznej „Ballada Wołyńska” i licznymi przemówieniami, w tym zastępcy Prezydenta Radomia Łukasza Molendy, organizacji, stowarzyszeń, osób prywatnych.
Treść Apelu Pamięci
Apel Pamięci poświęcony ofiarom ludobójstwa z rąk ukraińskich nacjonalistów na ziemiach południowo-wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej.
Wzywam was, Polaków z województw: wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lubelskiego, okrutnie zamordowanych w domach, w kościołach, na polach i na wiejskich drogach, często przez własnych sąsiadów – tylko za to, że byliście Polakami żyjącymi na tych ziemiach. Wzywam dusze zarówno tych, których znamy, jak i dusze tych ofiar, których nieoznakowane szczątki nadal bezimiennie spoczywają w ziemi. Wy, cywile – mężczyźni i kobiety, dorośli i dzieci - stańcie do apelu!
Cześć Ich Pamięci!
Wzywam was, żołnierzy polskich oddziałów partyzanckich i członków polskich lokalnych organizacji samoobrony, broniących własnych wsi przed zagładą. Wy, którzy tę walkę przeżyli i wy którzy zginęliście w niej – stańcie do apelu!
Cześć Ich Pamięci!
Wzywam was, sprawiedliwych, niezależnie od waszej narodowości, którzy w tamtych czasach panującej nienawiści mieli odwagę udzielić pomocy ludziom przeznaczonym na rzeź, odmawiając dokonywania mordów i grabieży, ostrzegając przed niebezpieczeństwem, udzielając schronienia i innej pomocy. Wy, cisi, często nieznani bohaterowie, którzy w nieludzkich czasach potrafiliście zachować się po ludzku – stańcie do apelu!
Cześć Ich Pamięci!
Wzywam was, strażników pamięci tym ludobójstwie, was, którzy podejmując różne działania publiczne nie pozwoliliście aby prawda uległa zapomnieniu a zatryumfowało kłamstwo – stańcie do apelu!
Cześć Ich Pamięci!
Niech ten apel będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń! Niech będzie wezwaniem do pamięci, prawdy i pojednania w duchu sprawiedliwości! Cześć Ich pamięci!
Cześć Ich Pamięci!