Ćwiczenia odbyły się na wojskowych pojazdach ciężarowych (Star oraz Jelcz). Celem jazd adaptacyjnych jest przygotowanie żołnierzy posiadających prawo jazdy określonej kategorii do pełnienia służby na stanowisku kierowcy wojskowego. Oprócz praktyki w prowadzeniu pojazdów w zróżnicowanych warunkach, żołnierze przeszli kompleksowe szkolenie obejmujące kluczowe aspekty bezpieczeństwa oraz reagowania w sytuacjach zagrożenia życia.
W ramach zajęć omówiono m.in.: zasady bezpieczeństwa i higieny pracy kierowcy wojskowego, podstawy udzielania pierwszej pomocy, analizę przyczyn wypadków drogowych oraz metody zapobiegania im, a także procedury postępowania kierowcy na miejscu zdarzenia drogowego.
Głównym punktem szkolenia był realistyczny scenariusz „Kolizja drogowa samochodów ciężarowych”, przygotowany i przeprowadzony przez żołnierzy zawodowych posiadających kwalifikacje z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). W trakcie symulacji uczestnicy najechali na miejsce pozorowanego wypadku ciężarówek. Ich zadaniem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wezwanie odpowiednich służb ratowniczych, ewakuacja poszkodowanych z wraków, udzielenie pierwszej pomocy przy użyciu fantomów i defibrylatora AED, oraz gaszenie pożaru przy użyciu gaśnicy treningowej.
Dla wzmocnienia realizmu wykorzystano środki pozoracji, takie jak dymiarka oraz fantomy. Szkolenie poprzedziła część teoretyczna zakończona egzaminem.
– Systematyczne szkolenia naszych żołnierzy to gwarancja sprawnego działania nie tylko na poligonach, ale i w czasie realnych zdarzeń kryzysowych. Każdy kierowca musi być przygotowany zarówno do prowadzenia pojazdu jak i do ratowania życia i podejmowania działań ratowniczych – podkreśla kapitan Damian Lenart, dowódca Kompanii Dowodzenia 6MBOT.