Poniedziałek 26 luty
Aleksandra, Mirosława, Dionizego
RADOM aktualna pogoda

Zmiany w harmonogramie szczepień przeciwko COVID-19

dm, onet.pl 2021-04-20 10:30:00

- Do soboty realizujemy program szczepień przedstawiony 2 tygodnie temu, a od poniedziałku przyśpieszamy. Każdego dnia będziemy rejestrować nie jeden, a dwa roczniki - począwszy od 1974 i 1975. I tak do 7-9 maja, będziemy dalej uruchamiali po trzy roczniki, w tym najmłodszych Polaków - informuje szef KPRM Michał Dworczyk.

Narodowy Program Szczepień zapewnia szczepienia każdej chętniej osobie powyżej 18. roku życia. Dworczyk zapowiada, że w związku z przyspieszeniem szczepień, wprowadzone zostanie rozporządzenie, które "w razie ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuści wykorzystanie jej u osoby powyżej 18. roku życia". Przedstawiono nowy harmonogram szczepień przeciwko COVID-19. Szczegóły poniżej:

Koronawirus w Polsce. Nowy harmonogram szczepień

* 28 kwietnia uruchomiona zostaje rejestracja dla osób między 30. a 39. rokiem życia, które wcześniej zgłosiły gotowość zaszczepienia się za pośrednictwem formularza - to ponad 400 tys. osób

* 4 maja rozpocznie się rejestracja osób między 18. a 29. rokiem życia, które między styczniem a marcem wypełniły formularz chęci zaszczepienia

- Do dwóch tygodni każdy będzie mógł zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Do osób niepełnosprawnych będą kierowane zespoły mobilne, by umożliwić takim osobom szczepienie - zapewnił Dworczyk.

W poniedziałek ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 53-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię 989, SMS-em pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień.

AstraZeneca zmniejsza dostawy szczepionki przeciwko COVID-19 do Polski

Michał Dworczyk potwierdził również, że AstraZeneca ponownie ogranicza dostawy szczepionki przeciwko COVID-19 do Polski. - AstraZeneca zapowiedziała zmniejszenie dostaw szczepionki do Polski - zamiast 268 tys. szczepionek dojedzie 67 tys. Niestety w kolejnych tygodniach sytuacja może wyglądać podobnie - wskazał.

Michał Dworczyk zaznaczył jednocześnie, że "coraz więcej dostawców szczepionek wywiązuje się z deklaracji" dostarczenia szczepionek, ale wciąż nie jest ich wystarczająco duża ilość. - Na horyzoncie widać już wyraźnie ten moment, kiedy szczepionek będzie na tyle dużo, że będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości stworzonego systemu do realizacji programu szczepień, systemu, na który składa się ok. 7 tys. punktów w całej Polsce - zaznaczył szef KPRM.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych