Wtorek 25 czerwca
Łucji, Wilhelma, Albrechta
RADOM aktualna pogoda

Zaczęło się w Radomiu. Wystawa na Placu Jagiellońskim

dm, UM Radom 2021-06-15 15:10:00

"Zaczęło się w Radomiu - Czerwiec 76" - taki tytuł nosi wystawa, którą można oglądać na Placu Jagiellońskim. Została ona przygotowana z okazji zbliżającej się 45. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego.

Foto: UM Radom

Na wystawie, na 24 planszach są prezentowane m.in. unikatowe zdjęcia i dokumenty przedstawiające przyczyny, przebieg oraz konsekwencje robotniczego protestu, w tym także represje, jakie dotknęły jego uczestników. Można też zobaczyć w jaki sposób o robotniczym zrywie pisała ówczesna prasa.

Materiały udostępnił m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe, Muzeum im. J. Malczewskiego, Fundacja Ośrodek KARTA w Warszawie, Radomska Biblioteka Cyfrowa i Wyższe Seminarium Duchowne. Część zdjęć pochodzi także z kolekcji prywatnych.

Wystawa, którą będzie można oglądać do 30 czerwca, przypomina także przebieg uroczystości organizowanych od 2016 roku pod hasłem "Zaczęło się w Radomiu".

Główne obchody 45. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 odbędą się w dniach 25-27 czerwca.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych