Sobota 20 lipca
Czesława, Hieronima, Eliasza
RADOM aktualna pogoda

Mija pełen inwestycji kolejny rok Projektu LIFE Radom

cir 2021-12-22 10:44:00

2021 rok był kolejnym, w którym realizowany był w Radomiu projekt LIFE, ale także takim, w którym w jego ramach działo się najwięcej. Najważniejszym zadaniem były prace budowlane przy zalewie na Borkach. Ta inwestycja, na której zakończenie radomianie czekali z utęsknieniem od kilku lat, została zakończona w połowie roku.

Ale nim do tego doszło trzeba było wykonać szereg prac. Punktem wyjścia do projektowania były opracowane na początku okresu realizacji projektu badania i inwentaryzacje. Modernizacja zalewu na Borkach objęła m.in. przebudowę stawów kolmatacyjnych, remont jazu głównego, a także odmulenie koryta rzeki i oczyszczenie dna zbiornika. Prace przebiegały zgodnie z planem. W maju rozpoczęto napełnianie zbiornika wodą. Przeprowadzone testy przebudowanej zapory i urządzeń na stawach kolmatacyjnych wypadły pomyślnie.

Finalnie zalew przy ul. Stasieckiego  stał się atrakcyjnym kąpieliskiem i kompleksowym miejscem rekreacji. - Woda w zalewie na Borkach jest przydatna do kąpieli - poinformowano oficjalnie w czerwcu i tłumy radomian ruszyły, by wypoczywać nad zalewem na Borkach. 

Również inne zadania realizowane w ramach projektu LIFE w Radomiu, jako elementy adaptacji miasta do zmian klimatycznych, zostały zrealizowane w 2021 roku. Zwiększenie krętości rzeki Mlecznej na wysokości bulwarów miejskich spowolniło odpływ wód deszczowych z centrum miasta, a wykonane narzuty kamienne i pryzmy przyczyniły się do zwiększenia zatrzymania wód w przylegających do rzeki terenach zieleni miejskiej.

Tym co się dzieje w Radomiu, chwalono nas na zewnątrz. Radomski Projekt LIFE został przedstawiony jako przykład opartych na naturze rozwiązań adaptacyjnych realizowanych w Radomiu na pomorskim webinarium informacyjnym Program LIFE 2021 – 2027, które odbyło się 19 maja, za pośrednictwem platformy ZOOM. Dwa dni później wizytę monitorującą efekty Projektu LIFE złożył 21 maja w Radomiu ekspert zewnętrzny z NEEMO, reprezentujący stronę umowy grantowej z UE. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele czterech konsorcjantów projektu, jak również wykonawców zadań inwestycyjnych. 

Z kolei 24 czerwca Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa - Biuro Terenowe w Radomiu - zorganizowało konferencję poświęconą projektowi LIFE. Ponadto Wodociągi Miejskie w Radomiu przygotowały ciekawą aplikację. Wchodząc do aplikacji i klikając na jej poszczególne elementy (np. plac miejski, osiedle, galerie handlowe), można dowiedzieć się jak wykorzystać te obiekty dla ochrony klimatu. 

W drugiej połowie roku trwały też dalsze inwestycje. W ramach programu LIFE zakończono prace adaptacyjne w zakresie budowli przeciwpowodziowej na rzece Cerekwiance. Rozwiązanie umożliwia przejmowanie wód opadowych transportowanych rzeką, dzięki czemu zmniejszone zostaje zagrożenie zbyt dużą ilością wód doprowadzanych wraz z tym ciekiem do rzeki Mlecznej i centrum miasta.

Ponadto, na osiedlu Nad Potokiem, rozpoczęły się prace związane z budową zbiornika przeciwpowodziowego. Jest to inwestycja w ramach Programu LIFE, której celem jest poprawa jakości wody i bioróżnorodności oraz zminimalizowanie przepływów w Potoku Północnym.

Projekt LIFE to jednak nie tylko duże inwestycje, ale również te mniejsze, które także mają wpływ na otaczającą nasz rzeczywistość. W ramach programu w Radomiu m.in. pojawiły się kolejne instalacje małej błękitno-zielonej infrastruktury, których głównym zadaniem jest retencjonowanie wody w miejscu w którym wystąpił opad i dzięki temu odciążenie kanalizacji deszczowej. Odbyły się również nasadzenia drzew i krzewów.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych