Środa 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

"Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989"

dm, resursa.radom.pl 2022-04-22 13:00:00

"Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989" - to tytuł wyjątkowej wystawy odkrywającej historię radomskiego przemysłu, którą będzie można oglądać w Muzeum Historii Najnowszej Radomia na I piętrze w Kamienicy Deskurów (Rynek 14). Prowadzący muzeum Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zaprasza na wernisaż już 22 kwietnia o godz. 19:00.

Wystawa odbędzie się w Kamienicy Deskurów

autor: UM Radom

Jednym z najważniejszych celów rewitalizacji Kamienicy Deskurów było stworzenie w tym miejscu przestrzeni koncentrującej wiele kulturalnych i społecznych inicjatyw. W ostatnim czasie szczególnie uwypuklona została społeczna strona Kamienicy. Ulokowanie tu głównego centrum pomocy uchodźcom z Ukrainy sprawiło paradoksalnie, że chyba już każdy radomianin wie, co to za obiekt i gdzie się znajduje. Miejmy nadzieję, że dzięki temu prowadzona przez Resursę w Kamienicy Deskurów działalność kulturalna będzie bezbłędnie identyfikowana i zyska wielu odbiorców. A będzie po co tam zajrzeć, gdyż oprócz prowadzonej tu od zeszłego roku czasowej działalności wystawienniczej, Resursa otwiera właśnie  stałą ekspozycję „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”, która jest odpowiedzią na artykułowaną od dłuższego czasu przez radomian potrzebę ocalenia pamiątek rodzimego przemysłu.

Wystawa przypominać będzie o bogatej i niezwykłej historii Radomia w XX w. Możemy na niej zatem zarówno poczuć klimat międzywojennego Radomia, jak i przypomnieć sobie wygląd miasta z lat PRL. Zgromadzone eksponaty przywołują historię wielu znanych zakładów przemysłowych oraz topowe marki produktów, z którymi kojarzy się Radom. Zapewne starsi do wystawy będą wracać  z sentymentu, a młodsi – aby poznać ciekawą historię Radomia i radomskiego przemysłu, który jeszcze nie tak dawno stanowił o sile naszego miasta. Co istotne, wystawa zachęca do aktywności – będzie można przejechać się na niej rowerem, zrobić sobie zdjęcie w kolejce przed sklepem, czy skorzystać z telefonicznego aparatu z tarczą.

Wystawa jest bezpłatna. Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek, niedziela 10.00-18.00. Ostatnie wejście na wystawę jest możliwe na godzinę przed jej zamknięciem. W soboty wystawa nieczynna. Przypomnijmy, że w tych samych godzinach na poziomie -1 Kamienicy Deskurów, Resursa prowadzi też wystawy czasowe. Obecnie można tu oglądać ekspozycję „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

  • TW Bolek

    2022-04-23 09:38:34

    Radomski przemysł okupację niemiecka ,i komunistów (nawet się rozwinął),ale nie przeżył władzy IIIRP (w większości potomków górali ze Wzgorz Gołąb)

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych