Środa 6 grudnia
Mikołaja, Jaremy, Leontyny
RADOM aktualna pogoda

Numerologia i sztuka. Muzeum Gombrowicza zaprasza

dm 2022-02-18 08:47:00

Numerologiczne spotkanie poświęcone liczbom w życiu Witolda Gombrowicza i monodram w wykonaniu wielokrotnie nagradzanej Agnieszki Przepiórskiej, aktorki teatralnej i filmowej - w taki sposób Muzeum Witolda Gombrowicza inauguruje cykl wydarzeń przygotowanych na ten rok. Pierwsze ze spotkań już 22 lutego, o godzinie 18:22 we Wsoli.

W 1963 roku w pewną niedzielę w Barcelonie, Witold Gombrowicz pisał w Dzienniku: „Dotknąłem ziemi europejskiej dziś, 22-go, od dawna wiem, że dwie dwójki to moja cyfra, ziemi argentyńskiej też dotknąłem po raz pierwszy 22-go (sierpnia). Witaj, magio!” Taki zapis pisarz powielił potem w książce Testament. Rozmowy z Dominque de Roux, kładąc jeszcze większy nacisk na „dwójki”.

Te Gombrowiczowskie „dwójki” i fragmenty jego utworów, w których się pojawiają, będą punktem wyjścia do rozmowy z numerolożką Olgą Stępińską. Pamiętając o tym, że literatura odpowiedzi na ważne pytania szuka czasem w nieoczywistych miejscach, podczas spotkania „Witaj magio!” będziemy przyglądać się numerologicznemu portretowi Witolda Gombrowicza i dociekać, czy literatura była mu pisana i czy „dwójka” to rzeczywiście „jego cyfra”?

Olga Stępińska to matematyczka, ale także pasjonatka i nauczycielka numerologii. W 2021 roku otworzyła Szkołę Numerologii. Prowadzi swój kanał na YouTube, a niedawno wydała książkę Prawda zaklęta w liczbach. Podręcznik numerologiczny (książkę będzie można kupić od autorki).

Spotkanie z Olgą Stępińską odbędzie się 22 lutego (drugi miesiąc roku) 2022, we wtorek (drugi dzień tygodnia). Fragmenty utworów Gombrowicza przeczyta Mateusz Michnikowski, aktor radomskiego teatru. Początek o godzinie 18.22. Ilość miejsc ograniczona, ale wydarzenie będzie także transmitowane na żywo na profilu muzeum na FB.

Do Wsoli z Radomia dowiezie chętnych bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta, w kierunku Michałowa, o godzinie 17.45. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

Kilka dni później, 27 lutego, w niedzielę, muzeum we Wsoli zaprasza na monodram Simona K. Wołająca na puszczy w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej, aktorki Teatru Słowackiego w Krakowie. Reżyserką przedstawienia jest Anna Gryszkówna.

Spektakl powstał w oparciu o książkę pt. Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak autorstwa Anny Kamińskiej. Opowiada o kobiecie, którą niełatwo jest zrozumieć i trudno pokochać.

Simona Kossak urodziła się z wyjątkowym nazwiskiem. Jej dziadkiem był malarz Wojciech Kossak, ojcem – także malarz, Jerzy Kossak. Siostrami ojca były malarka Magdalena Samozwaniec i poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Poetką i malarką była również jej siostra – Gloria. Simona tymczasem wyłamała się z tej artystycznej rodzinnej tradycji. Została biolożką i zamieszkała w Puszczy Białowieskiej.

Grana przez Agnieszkę Przepiórską Simona to postać z krwi i kości, pełna konfliktów, żądna uznania, ale nie w pełni doceniona. To spektakl o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, outsiderce, która miała odwagę iść swoją własną drogą, choć została za to odrzucona przez własną rodzinę.

Po znakomitym spektaklu Ginczanka. Przepis na prostotę życia i bardzo dobrze przyjętym monodramie Kocham Bałtyk to kolejny spektakl Agnieszki Przepiórskiej, który pokazany zostanie w Muzeum Witolda Gombrowicza. Na spotkanie z niezwykłą Simoną Kossak placówka zaprasza w niedzielę 27 lutego, o godzinie 17.00.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych