Czwartek 25 czerwca
Łucji, Wilhelma, Albrechta

Wkrótce otwarcie bazy serwisowej Kolei Mazowieckich w Radomiu

2026-03-25 13:38:17

Zakończyła się budowa bazy serwisowej Kolei Mazowieckich przy stacji Radom Główny. Trwa jej wyposażanie i załatwianie formalności umożliwiających rozpoczęcie przyjmowania w niej pociągów. W bazie mają stacjonować dwuczłonowe Elfy, produkowane dla Kolei Mazowieckich przez firmę PESA z Bydgoszczy - informuje rynek-kolejowy.pl.
 

Inwestycję, której wykonawcą jest warszawski Intop rozpoczęto pod koniec 2023 roku. Wartość kontraktu wynosiła  
ok. 61 mln zł netto (75 mln zł brutto), ale w trakcie budowy podniesiono ją o ok 0,5 mln zł netto. W ramach umowy wykonawca miał zaprojektować i wybudować bazę serwisowa KM, zlokalizowaną przy dworcu Radom Główny.

Termin zakończenia inwestycji ustalona na październik 2025 r., ale przesunięto ja najpierw na 20 lutego, a następnie na 16 marca 2026 r. - Głównym powodem przesunięcia terminu umownego były problemy z podłączeniem obiektu do sieci gazowej oraz elektroenergetycznej - wyjaśniła rzecznik KM Donata Nowakowska w rozmowie z portalem rynek-kolejowy.pl

Obecnie budowa jest już ukończona. – Wykonawca inwestycji (działając w imieniu KM) uzyskał 16 marca prawomocną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego. W tym samym dniu inwestycja została odebrana od Wykonawcy. Uruchomienie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru wymaga jeszcze uzyskania przez naszą spółkę świadectwa bezpieczeństwa dla użytkownika bocznicy kolejowej, wydawanego przez Prezesa UTK. Niezbędne jest również przygotowanie i wyposażenie zaplecza do rozpoczęcia procesu utrzymania pojazdów kolejowych – informuje nasza Donata Nowakowska. 

Na razie nie ma daty oficjalnego otwarcia bazy, która znajduje się przy ul. Tadeusza Mazowieckiego. Składa się ona z dwutorowej hali z kanałami przeglądowo-naprawczymi, myjni przejazdowej z systemem przeciwoblodzeniowym, torów postojowych, budynku biurowego, magazynu materiałów niebezpiecznych i pomieszczenia na odpady przemysłowe. W obiekcie mają być wykonywane przeglądy P1 i P2 (później także P3).

Tabor, który ma stacjonować w Radomiu, to 16 nowych dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Elf 3. Baza ma być jednak dostosowana do obsługi także innych typów taboru, takich jak EN57, EN76 (Elf 1) czy 45WE (Impuls). 

W bazie ma zostać zatrudnionych około 50 osób.
 

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

  • 1

    2026-03-25 14:50:43

    I zacznie się mycie składów naprzeciwko peronów. Świetna wizytówka miasta. Kto wpadł na pomysł z tą lokalizacją. Chyba ktoś, kto źle życzy Radomiowi.

  • Paweu

    2026-03-25 23:57:30

    Now budynek  postawiony został na miejscu starych budynków, uważam, że to super, bo ta stara infrastruktura szpeciła tą okolicę. 

  • Wesseu

    2026-03-26 08:35:34

    Tam było miejsce na biurowce a nie myjnię.

  • Tirlitu

    2026-03-27 23:40:25

    Pierwszymi pacjentami powinny być stare kanciaste tabory. Zauważyłam że nie posiadają widocznego oznaczenie miejsca dla rowerów i nie wiadomo którymi drzwiami wsiąść żeby nie przechodzić z rowerem między rzędami wypełnionymi pasażerami. Przydałby się w starych taborach dodatkowe czujniki przy drzwiach żeby uniknąć wypadków. Oczywiście branie tapicerki oraz mycie składu wewnątrz. Czyszczenie nawiewów/ klimatyzacji.

  • Cynik

    2026-03-28 07:27:29

    Czy powstanie tam pomnik ZOMO-wca, uroczyście odsłonięty przez panią Wilk?

Dodaj komentarz

Nie przegap