Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Zęby mleczne - jak dbać o higienę jamy ustnej kilkulatka?

Artykuł sponsorowany 2022-10-27 17:22:00

Dbanie o mleczaki i ogólną higienę jamy ustnej u dzieci jest niezwykle istotne – pomimo tego, że zęby mleczne prędzej czy później wypadną i zostaną zastąpione stałymi. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić między innymi do próchnicy czy innych problemów stomatologicznych, które często ujawniają się po latach. Jak więc prawidłowo dbać o zęby mleczne swojego dziecka?

Dbanie o zęby mleczne – dlaczego jest tak ważne?

Brak higieny i nieodpowiednia dieta mogą powodować namnożenie się bakterii w jamie ustnej, a co za tym idzie – powstanie próchnicy. Z tą chorobą wiążą się ubytki i ogólne uszkodzenie zęba mogące prowadzić nawet do jego przedwczesnej utraty. I chociaż na miejsce mleczaka wyrasta ząb stały, choroba próchnicy przyczynia się do problemów dentystycznych i ortodontycznych w późniejszym wieku, na przykład do wad zgryzu.

Warto także pamiętać, że zęby mleczne wypadają stopniowo. Kilkuletnie dziecko będzie więc posiadało mieszane uzębienie - zarówno mleczne, jak i stałe. Jeśli więc nasza pociecha będzie mieć zaniedbane, zajęte próchnicą mleczaki, bakterie mogą przenieść się na młode zęby stałe. Dlatego troszczmy się o higienę jamy ustnej naszej pociechy, a każdą niepokojącą zmianę konsultujmy ze stomatologiem.

                   

Podstawowe zasady dotyczące higieny jamy ustnej

Aby zachować zdrowie zębów i dziąseł dziecka, warto jak najwcześniej wdrażać odpowiednie nawyki dotyczące pielęgnacji uzębienia. Przede wszystkim nauczmy naszą pociechę prawidłowego, regularnego szczotkowania mleczaków oraz używania nici dentystycznej. Tego typu czynności możemy wdrażać poprzez zabawę, aby kojarzyły się dziecku z czymś przyjemnym. Jednocześnie starajmy się ograniczyć spożycie cukru, który w nadmiarze powoduje próchnicę. Dobrą praktyką jest zastąpienie sztucznych, wysoko przetworzonych słodyczy ich naturalnymi odpowiednikami bądź też owocami.

Pamiętajmy także, aby regularnie kontrolować stan uzębienia naszej pociechy u dentysty. Wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny pozytywnie kojarzyć się dziecku i motywować je do przestrzegania higieny jamy ustnej, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej, przyjaznej najmłodszym placówki takiej jak Niebodent.

Jak zapobiec próchnicy mleczaków?

Wszyscy znamy powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć – dotyczy to również próchnicy zębów mlecznych u dzieci. W profilaktyce niezwykle ważne jest usuwanie osadu i bakterii z jamy ustnej poprzez regularne szczotkowanie i nitkowanie uzębienia. Kolejną istotną kwestią jest wzmocnienie szkliwa zębów i zabezpieczenie ich przed ubytkami. W tym celu możemy podawać dziecku wodę wzbogaconą we fluor oraz stosować specjalną pastę do zębów.

Jednak najpewniejszą ochronę uzębienia zapewnią zabiegi fluoryzacji oraz lakowania wykonywane przez profesjonalnego stomatologa dziecięcego. Fluoryzacja zębów polega na nałożeniu preparatu z wysoką zawartością fluoru niezbędnego dla tkanek szkliwa – zabieg ten trwa jedynie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny, a skutecznie przeciwdziała powstawaniu próchnicy. Natomiast lakowanie jest procesem uszczelniającym zagłębienia czy bruzdy w uzębieniu, co znacznie wygładza powierzchnię mleczaków i zapobiega namnażaniu się bakterii. Pierwszy zabieg lakowania warto przeprowadzić już pomiędzy 2. a 3. rokiem życia dziecka.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych