Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

Węgiel orzech – czy wiesz, co decyduje o jego popularności?

Artykuł sponsorowany 2022-10-19 17:10:56

Orzech to węgiel w bryłkach wielkości 40-80 milimetrów, jest jednym z najbardziej poszukiwanych i najpowszechniej wykorzystywanych paliw stałych, co wynika z pewnych jego cech fizycznych. Czemu konkretnie orzech zawdzięcza swoją popularność?

Wydajny i uniwersalny

Dwie cechy, które w największym stopniu przyczyniają się do popularności węglowego orzecha to uniwersalność i wydajność cieplna. Paliwo to nadaje się do spalania zarówno w piecach starszej generacji, jak i tych najnowocześniejszych, i od strony technicznej nie wymaga żadnych zaawansowanych rozwiązań, aby wykorzystać jego wysoką wartość opałową. Ponieważ orzech to bardzo czysty węgiel, może ona wynosić nawet do 28 MJ/kg w przypadku produktów od najlepszych producentów. W praktyce oznacza to, że choć orzech workowany (np. z oferty: https://energobielsk.pl/sklep/kategoria-produktu/wegiel-orzech/) będzie jednym z najdroższych typów opałów, to w przeliczeniu na uzyskaną jednostkę użytecznego ciepła może okazać się optymalnym wyborem. Należy przy tym pamiętać, że jakość węgla zależy od tego, jakie parametry kaloryczności, popiołu, wilgotności i siarki ma konkretny sort.

Orzech jest szkodliwy tylko w niewielkim stopniu

Spalanie wszystkich paliw kopalnych wiąże się z pewnymi kosztami środowiskowymi, ale oczywistością jest, że w przypadku pewnych grup opału będą one wyższe niż w przypadku innych. Orzech workowany pod tym względem prezentuje się naprawdę dobrze. Nie dość, że spala się prawie całkowicie (pozostawiając maksymalnie 7% popiołu), co wprost oznacza mniejszą ilość stałych pozostałości, to jeszcze jest czysty. Pod tym pojęciem należy rozumieć niewielki poziom zasiarczenia. Jako że są to duże bryły, mniej też pyli, co pozwala ograniczyć emisję pyłu węglowego.

Bezpieczny opał

Z niskim stopniem zapopielenia i ograniczonym pyleniem wiąże się też kolejna istotna zaleta węgla orzecha – opalanie nim powoduje bardzo powolny przyrost zanieczyszczeń w przewodzie kominowym, co jest o tyle istotne, że osadzanie się pyłów w kominie może utrudnić wentylację, a zapłon sadzy jest jednym z największych zagrożeń związanych ze spalaniem paliw niskiej jakości. Rzecz jasna regularne czyszczenie i przeglądy przewodów kominowych nadal będą konieczne, jednak będzie można spać spokojnie, wiedząc, że między tymi interwałami komin pozostanie czysty, a ryzyko pożaru sadzy będzie minimalne.

Jeśli chodzi konkretnie o orzech workowany, to warto jeszcze wspomnieć, że jest on po prostu wygodniejszy w stosowaniu niż węgiel z pryzmy, a prawdopodobnie będzie też mniej wilgotny, więc w tej samej cenie kupuje się więcej wydajnego opału. To też rozwiązanie, które często pozwala bardziej precyzyjnie kontrolować tempo zużywania opału, żeby można było w porę zamówić kolejną dostawę.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych