Środa 24 lipca
Kingi, Krystyny, Antoniego
RADOM aktualna pogoda

Warszawa: periodontolog a choroby dziąseł. Jakimi dolegliwościami się zajmuje?

Artykuł sponsorowany 2023-08-30 17:44:00

Wiele osób bagatelizuje problemy z dziąsłami. To błąd. Stanowią istotną część naszego uśmiechu i zdrowia, a ich zaniedbanie może prowadzić do poważnych chorób, w tym nawet utraty zębów. Sprawdź, w jakich przypadkach zwrócić się o pomoc do periodontologa.

Funkcja dziąseł w jamie ustnej

Dziąsła są istotną częścią jamy ustnej. Wspólnie z ozębną, cementem korzeniowym i kością wyrostka zębodołowego tworzą przyzębie. Stanowią naturalną barierą ochronną dla zębów oraz ich korzeni, chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi i infekcjami. Oprócz tego utrzymują zęby na właściwym miejscu.

Dziąsła z natury mają delikatną strukturę, przez co są podatne na liczne podrażnienia oraz urazy mechaniczne. Już zbyt intensywne szczotkowanie zębów może naruszyć przyzębie, wywołując krwawienie dziąseł. Podobnie dzieje się w przypadku stosowania zbyt twardej szczotki.

Jeśli w okolicy dziąseł pojawiają się problemy, należy wówczas udać się do gabinetu periodontologicznego. Co to jest periodontologia? To dział stomatologii zajmujący się badaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej.

Dobry periodontolog w Warszawie: jak dbać o dziąsła?

Profilaktyka to podstawa i o dziąsła warto dbać. Oto więc kilka sposobów pielęgnacji, którymi podzielił się stomatolog periodontolog z kliniki Dental Fraternity w Warszawie:

  • Właściwa higiena jamy ustnej – regularnie szczotkować zęby, starannie czyścić przestrzenie między zębowe za pomocą nici dentystycznej lub irygatora, stosować płyn do płukania ust.

  • Regularnie kontrole u dentysty – przynajmniej dwa razy do roku warto skontrolować stan zębów i dziąseł u stomatologa. W trakcie wizyty specjalista może przeprowadzić higienizacje i piaskowanie zębów.

  • Konsultować niepokojące objawy z dentystą – każda dolegliwość ze strony jamy ustnej powinna jak najszybciej być skonsultowana ze specjalistą. Im szybsza diagnoza, tym lepsze są efekty leczenia. Z kolei im późniejsza wizyta, tym dłuższe leczenie.

Z jakimi dolegliwościami należy zgłosić się do periodontologa?

O problemie z dziąsłami w pierwszej kolejności świadczy ich krwawienie, lecz nie tylko. Istnieje wiele objawów, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty, a do najczęstszych należą:

  • krwawienie z dziąseł,

  • odsłonięte szyjki zębowe,

  • nieprzyjemny zapach z ust,

  • obrzęki, zaczerwienie i tkliwość dziąseł,

  • nadwrażliwość zębów,

  • ruchomość zębów,

  • zmiany na powierzchni jamy ustnej np. afty i owrzodzenia.

Powyższe symptomy to nie jedyne sygnały, które powinny skłonić do wizyty u stomatologa periodontologa. Osoby z nieleczonymi wadami gryzu oraz te, które noszą aparaty ortodontyczne, są szczególnie narażone na choroby przyzębia i dziąseł. Ponadto periodontolog zajmuje się również bruksizmem, czyli niekontrolowanym zgrzytaniem zębów powodującym uszkodzenie szkliwa.

Jak wygląda leczenie u periodontologa?

Leczenie periodontologiczne różni się nieco od standardowego leczenia stomatologicznego – przede wszystkim jest bardziej rozciągnięte w czasie. Problemów z dziąsłami nie da się pozbyć w trakcie jednej czy kilku wizyt. Pierwsza konsultacja opiera się na gruntownym przeglądzie zębów, dziąseł oraz kieszonek zębowych, a także na dokładnym wywiadzie z pacjentem. W jej trakcie specjalista pyta również o ewentualne inne schorzenia, ponieważ przyczyna problemów w jamie ustnej może mieć źródło gdzie indziej.

Leczenie jest różne w zależności od diagnozy i zaawansowania choroby. Może obejmować chirurgiczne lub laserowe usuwanie zmian w błonie śluzowe, a także kiretaż, czyli dokładne oczyszczanie kieszonek dziąsłowych.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych