Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Upały już dają się we znaki. Jaki klimatyzator wybrać, aby je przetrwać?

as 2020-06-26 10:30:00

Ostatnia niedziela zaskoczyła wielu z nas wysoką temperaturą powietrza. To dopiero przedsmak tego, co czeka nas latem bieżącego roku, dlatego warto już teraz przygotować się na upały. Bez wątpienia najlepiej chroni przed nimi dobry klimatyzator. Podpowiadamy, jak wybrać idealne urządzenie.

Stacjonarny czy przenośny?

Klimatyzatory możemy podzielić na stacjonarne oraz przenośne. Te pierwsze montowane są na stałe i wymagają naruszenia struktury budynku, co poważnie ogranicza możliwości ich wykorzystania. Skorzystanie z tej metody ochrony przed upałem bywa niemożliwe zwłaszcza w blokach i kamienicach. Niekiedy problem stanowią również koszty. Do zakupu urządzeń trzeba bowiem doliczyć wydatki związane z montażem oraz późniejszymi przeglądami.

Przenośny klimatyzator do domu to rozwiązanie znacznie bardziej uniwersalne. Brak potrzeby wiercenia dziur w ścianach sprawia, że z takich urządzeń można korzystać bez żadnych zezwoleń. Co więcej, ich montaż jest naprawdę prosty, a dzięki temu wyeliminowana zostaje konieczność zatrudniania fachowców. Jeśli dodamy do tego fakt, że klimatyzatory przenośne nie wymagają przeglądów, wydatki związane z tą metodą chłodzenia prezentują się bardzo korzystnie.

Optymalna moc chłodnicza

Po wyborze typu klimatyzatora należy określić zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Uzależnione jest ono od:

  • powierzchni pomieszczenia (zdaniem specjalistów w pomieszczeniach o standardowej wysokości na 1 m² powinno przypadać przynajmniej 0,087 kW mocy), 
  • czynników wpływających na tempo nagrzewania powietrza (ściany zewnętrzne oraz okna wychodzące na południe i zachód, słaba izolacja termiczna czy lokalizacja pomieszczenia na poddaszu powodują wzrost zapotrzebowania na moc chłodzącą).

Wielu producentów samodzielnie ocenia powierzchnię pracy swoich klimatyzatorów, uwzględniając moc chłodniczą i warunki panujące w przeciętnym pomieszczeniu. Dla przykładu Blaupunkt Moby Blue S 1111E o mocy 3,2 kW rekomendowany jest do pokojów o powierzchni do 30 m².

Dodatkowe tryby pracy

Zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie powietrza, jednak wiele urządzeń oferuje również dodatkowe tryby pracy. Poza obniżaniem temperatury możliwe są zatem:

  • wentylacja (odświeżanie powietrza)
  • osuszanie powietrza (odprowadzanie wilgoci),
  • ogrzewanie.

Dwa pierwsze tryby są bardzo popularne, natomiast funkcja grzewcza występuje nieco rzadziej, co nie oznacza jednak, że wybór wyposażonych w nią klimatyzatorów jest mały. Urządzenia zdolne zarówno do podnoszenia, jak i do obniżania temperatury powietrza, to m.in. Fersk Vind, Blaupunkt Moby Blue S 1111T oraz Blaupunkt Moby Blue S 09E.

Tryb osuszania przyda się wszędzie tam, gdzie występuje problem zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Poziom nawilżenia przekraczający 60% sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni i grzybów. Ponadto w takich warunkach człowiek może odczuwać chłód i bóle głowy oraz mieć problemy z koncentracją.

Przydatne funkcje

Przed podjęciem ostatecznej decyzji w kwestii wyboru klimatyzatora przenośnego warto zapoznać się z udogodnieniami, jakie znajdziemy w niektórych urządzeniach. Część z nich ma bowiem istotny wpływ na komfort obsługi.

Funkcja swing 

Tak zwana funkcja swing polega na automatycznej oscylacji lamelek znajdujących się na wylocie chłodnego powietrza. Jej obecność sprawia, że powietrze wypływa pod zmiennym kątem, a w rezultacie jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu.

Sygnalizacja zapełnienia zbiornika na skropliny

Skutek uboczny pracy klimatyzatora stanowi odprowadzenie z powietrza wody. Skropliny gromadzą się w specjalnym pojemniku. Wiele urządzeń może odprowadzać je automatycznie, jednak w przypadku wysokiej wilgotności powietrza tempo parowania bywa za niskie, dlatego wodę trzeba usunąć ze zbiornika ręcznie. Niektóre klimatyzatory ułatwiają kontrolę poziomu skroplin poprzez sygnalizację zapełnienia pojemnika.

Kółka jezdne

Klimatyzatory to urządzenia dosyć ciężkie, dlatego przesunięcie ich w inne miejsce może sprawiać trudności. Na szczęście wiele modeli ma kółka jezdne, dzięki którym zmiana lokalizacji staje się znacznie prostsza.

Timer

Timer to inaczej programator czasowy, czyli funkcja umożliwiająca zaplanowanie momentu włączenia lub wyłączenia klimatyzacji. Częściej spotykana jest możliwość programowania czasu przerwania chłodzenia, natomiast timer uruchomienia klimatyzatora występuje nieco rzadziej. 

Mobilne sterowanie

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że klimatyzatory przenośne różnią się między sobą pod względem sposobu sterowania. Niektórymi można sterować tylko poprzez panel, a innymi pilotem, ale nie brakuje też urządzeń z modułem WiFi, których pracę można kontrolować z dowolnego miejsca na ziemi, za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych