Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

Uniwersalny odżelaziacz wody dla domu – jaki wybrać?

Artykuł partnera 2023-05-31 11:32:00

Spis treści: Wysłuchajmy ekspertów. ProFlow Oxy – uniwersalny odżelaziacz o wysokiej skuteczności w usuwaniu żelaza. Żadnej chemii. Pełna bezobsługowość. Usuwa ogromne ilości żelaza. Rozwiązuje problem przykrego zapachu wody.

Pobieranie wody z własnego ujęcia, zwłaszcza na cele bytowe i spożywcze, praktycznie zawsze oznacza konieczność jej uzdatniania. Najczęstszym problemem występującym w wodzie studziennej jest podwyższona zawartość żelaza i manganu. Oba związki po utlenieniu osadzają się na armaturze, urządzeniach AGD, mogą plamić ubrania i powodować nieestetyczne, trudne do usunięcia zacieki, a z czasem nawet doprowadzić do awarii instalacji wodnej i grzewczej. Można tego wszystkiego uniknąć montując w domu odżelaziacz wody. Na rynku są już uniwersalne modele, które sprawdzą się w każdej instalacji. Jednemu z nich bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Musisz wiedzieć: „Żelazo należy do najczęstszych zanieczyszczeń wody ujmowanej na zaopatrzenie ludności, występując w znacznych ilościach, przede wszystkim w wodach podziemnych, do których przenika z warstw geologicznych. W stosunku do wartości uznawanych za optymalne z punktu widzenia jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które w myśl przepisów prawnych nie powinny przekraczać 200 μg/l (0,2 mg/l), występuje ono w podwyższonych stężeniach w ok.70% surowych wód z ujęć podziemnych, wykazując znaczną rozpiętość stężeń.” Źródło: https://www.gov.pl/attachment/f80296a6-24c7-40d4-8a61-81606907fe6b

ProFlow Oxy – uniwersalny odżelaziacz o wysokiej skuteczności w usuwaniu żelaza

Jeszcze do niedawna wybór odżelaziacza był mocno uzależniony od takich kwestii, jak rodzaj zastosowanego zbiornika hydroforowego oraz sposób zagospodarowywania ścieków (szambo, oczyszczalnia ekologiczna, odprowadzanie do kanalizacji).

Obecnie są odżelaziacze, które łączą w sobie zalety modeli automatycznych oraz klasycznych z napowietrzaniem. Jednym z nich jest ProFlow Oxy. To wydajny odżelaziacz przeznaczony do użytku domowego, który radzi sobie z uzdatnianiem nawet bardzo problematycznej wody, mogąc współpracować zarówno z hydroforem przeponowym, jak i ocynkowanym lub ze stali nierdzewnej.

W specyfikacji czytamy:Urządzenie ProFlow Oxy 1040 to bardzo sprawnie działający odżelaziacz z nowoczesną głowicą Pentair, który osiąga zdumiewające parametry robocze. Oferowana wydajność to 1000l/h. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 8,3bar, natomiast minimalne 2,5 bar. (…) Odżelaziacze wody ProFlow Oxy wyposażone w głowicę automatyczną Pentair przy Ph 7,0 lub wyższym są w stanie zbić do 5000µg/l Fe oraz 200µg/l Mn. Prezentowany odżelaziacz pozbędzie się również nieprzyjemnego zapachu, które wydzielają związki manganu i żelaza w kontakcie z powietrzem.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/odzelaziacze-wody/4642-odzelaziacz-wody-proflow-oxy-1040.html

Żadnej chemii

Odżelaziacz ProFlow Oxy działa na zasadzie automatycznego napowietrzania wody studziennej, co pozwala wytrącić z niej związki żelaza i manganu, które następnie są zatrzymywane na złożu filtracyjnym i usuwane w procesie regeneracji (płukania wstecznego złoża wodą).

Dzięki temu nie ma tutaj potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych, jak nadmanganian potasu czy tabletki solne. Znacząco obniża to koszty uzdatniania wody oraz pozwala wyprowadzać popłuczyny z regeneracji do oczyszczalni ekologicznej.

Pełna bezobsługowość

Większość inwestorów szuka dziś takiego odżelaziacza, który pracuje w pełni automatycznie i nie wymaga żadnej obsługi ze strony użytkownika. W te oczekiwania idealnie wpisuje się ProFlow Oxy. Pracą odżelaziacza zarządza głowica elektroniczna – wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie ustawienia i to wszystko.

Użytkownik nie musi uzupełniać regenerantu i ręcznie uruchamiać regeneracji złoża, co w praktyce pozwala zapomnieć o istnieniu odżelaziacza.

Usuwa ogromne ilości żelaza

Funkcjonalność i wygoda to jedno, ale najważniejszym, czego oczekujemy od odżelaziacza, jest skuteczność w uzdatnianiu wody. Pod tym względem ProFlow Oxy jest jednym z najlepszych i najbardziej uniwersalnych wyborów na rynku, radząc sobie z nawet wyjątkowo problematyczną wodą.

Odżelaziacz, przy pH wody 7.0 i wyższym, jest w stanie usunąć do 5000 µg/l Fe oraz do 200 µg/l Mn.

Ekspert doradza: Zmiękczacz i odżelaziacz 2w1: czy to dobry pomysł?:
Jeśli stężenie żelaza w wodzie jest bardzo wysokie, a do tego woda jest twarda lub bardzo twarda, to raczej nie ma co oczekiwać, że jedna stacja uzdatniania zapewni nam krystalicznie czystą wodę w kranie. Pojemność złoża jest ograniczona i jeśli zostanie ono nadmiernie zaabsorbowane jonami wapnia i magnezu (odpowiadającymi za twardość wody), to nie ma nawet co marzyć o obniżeniu żelaza w wodzie do poziomu zgodnego z normą.” Źródło: https://hydros.pl/porady-ekspertow,ac172/zmiekczacz-i-odzelaziacz-2w1-czy-to-dobry-pomysl,1800

Rozwiązuje problem przykrego zapachu wody

Wiele osób korzystających z wody z własnego ujęcia boryka się z problemem przykrego zapachu, przypominającego amoniak/zgniłe jajo. To standardowe zjawisko występujące w wysoko zażelazionej wodzie. Odżelaziacz ProFlow Oxy radzi sobie również z tym problemem, neutralizując nie tylko zapach, ale też smak wody studziennej.

Odżelaziacz ProFlow Oxy, w różnych wariantach wydajności, jest dostępny w ofercie sklepu internetowego Hydros. Pamiętaj, że prawidłowy dobór odżelaziacza wymaga analizy badania jakości wody – możesz je zlecić np. w lokalnej stacji sanepidu, a wyniki przesłać ekspertom Hydros, którzy zupełnie bezpłatnie dopasują odpowiedni odżelaziacz do Twojej instalacji.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych