Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Sztuczna inteligencja dla każdego – to nic strasznego

as 2023-06-30 08:49:00

Czym właściwie jest ta sztuczna inteligencja i czy rzeczywiście jest taka straszna, jak opowiadają o niej osoby, które w ogóle nie mają pojęcia o tym temacie? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat w taki sposób, aby każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, czy takie rozwiązanie jest mu potrzebne.

Ta nowa technologia odpowiednio użyta może znacząco ułatwić życie i to dosłownie każdemu. Wszystko jest dla ludzi, czy używki. Odpowiednio używane mogą zapewnić pozytywne emocje i ze sztuczną inteligencją jest tak samo. Dlatego nie należy się jej bać. Lepiej wszystko sprawdzić i wyrobić sobie własne zdanie, a zdecydowanie warto, bo to jedna z największych rewolucji XXI wieku.

Czym właściwie jest ta sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja pojawia się ostatnio dosłownie wszędzie. Niektórzy w nią już wsiąkli i nie wyobrażają sobie powrotu do standardowego korzystania z sieci, inni traktują ją z dystansem, a pozostali nie wiedzą, o co chodzi lub po prostu się jej boją. W rzeczywistości AI, o którym ostatnio jest tak głośno, to zaawansowany model językowy zdolny do generowania wysokiej jakości treści na podstawie ogromnej bazy informacji – najczęściej treści Internetu.

Oznacza to, że zainteresowany może zadać dowolne pytanie, a czat mu na nie odpowie. Cały szum, jaki się wokół tego pojawił, jest związany z tym, że odpowiedzi czatu są na tak zaawansowanym poziomie i tak dokładne, że niekiedy można odnieść wrażenie, jakby rzeczywiście rozmawiało się z inteligentnym bytem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod treningowych. Sztuczna inteligencja w tej postaci nie opiera się na prostych skryptach i algorytmach, które działają według ściśle określonych zasad, dzięki temu jest znacznie bardziej elastyczny i potrafi odpowiedzieć na praktycznie każde pytanie.

Oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że pomimo swojej spektakularnej wręcz dokładności czat może się mylić i zdarza się to szczególnie w przypadku wydarzeń oraz dat. Dlatego niektóre, a zwłaszcza wrażliwe informacje warto dodatkowo sprawdzić. Jednak warto przymknąć na to oko, bo to nadal młoda technologia, która jest dynamicznie rozwijana.

Przykładowe wykorzystanie czatu sztucznej inteligencji

Możliwości sztucznej inteligencji są naprawdę duże i znajdzie się coś dla każdego.

• Pomoc w nauce – czat pomoże rozwiązać praktycznie każde zadanie, wygeneruje definicję każdego pojęcia, czy faktu historycznego.

• Pomoc w gotowaniu – czat znajdzie i wygeneruje przepis na praktycznie każdą potrawę.

• Odpowiedź na dowolne pytanie – jak wybrać klimatyzację, jakie kwiaty odpowiednie dla danego miejsca i klimatu, wybór sprzętu elektronicznego, czy aktualne wiadomości.

Jak generować pytania? Wystarczy po prostu pisać tak, jakby zwracało się do żywego człowieka – pełnymi zdaniami, z wykorzystaniem szczegółów, które pomogą wygenerować dokładnie taką odpowiedź, jakiej się oczekuje. Możliwości użycia czatu zależą tak naprawdę od wyobraźni pytającego i zasobu wiedzy sztucznej inteligencji, a ta pochodzi z całego Internetu…

Najpopularniejsze czaty AI, z których może lub będzie mógł korzystać każdy

Oto kilka najpopularniejszych czatów, z których można swobodnie korzystać bez żadnych opłat. Aktualnie na rynku znajduje się trzech graczy, na których należy zwrócić szczególną uwagę:

• ChatGPT – pionier uważany za najlepszy czat AI na rynku. Został opracowany przez OpenAI.

• Bing – czat wbudowany w wyszukiwarkę Microsoftu. Opiera się na technologii ChatGPT.

• Bard – rozwiązanie Google, które ma działać tak samo, jak Bing. Jest już dostępny na większości rynków, ale w Polsce ma się dopiero pojawić.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany sprawdzeniem możliwości jednego z powyższych czatów, to wystarczy po prostu wpisać tę nazwę w wyszukiwarce i porozmawiać z AI. To naprawdę interesujące doświadczenie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych