Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Ścianka kolankowa - co to jest i dlaczego jej wysokość jest ważna?

Artykuł sponsorowany 2021-06-29 08:35:00

„Ścianka kolankowa” dla laika brzmi obco, ale gdy zamierzamy wybudować dom, warto poznać znaczenie tego terminu. Zwłaszcza, gdy będzie to dom z poddaszem użytkowym.

Czym jest ścianka kolankowa?

Ścianka kolankowa to fragment ściany zewnętrznej, znajdujący się między stropem ostatniej kondygnacji a dolną częścią połaci dachowej. Jest ścianą nośną, której zadaniem jest przeniesienie obciążeń z dachu na znajdujący się pod nią element konstrukcyjny, najczęściej na wieniec, który łączy strop ze ścianami i wzmacnia konstrukcję budynku.

Wieniec jest specjalnie zaprojektowanym rodzajem belki żelbetowej, pierścieniem obejmującym ściany zewnętrzne obwodu budynku, który wzmacnia strop i pozwala na dobudowanie na nim ścianki kolankowej. Musi ona być wykonana solidnie, aby stanowić oparcie dla dachu i przenosić obciążenia z dachu na strop niższej kondygnacji.

Wysokość ścianki kolankowej

Wysokość ścianki kolankowej może być różna. W projektach domów z poddaszem nieużytkowym, które najczęściej pełni funkcję strychu, wysokość ścianki kolankowej nie ma znaczenia. Natomiast biorąc pod uwagę projekty domów z poddaszem użytkowym, ścianka kolankowa powinna być odpowiedniej wysokości. Jej wysokość wpływa na funkcjonalność pomieszczeń na poddaszu i możliwości aranżacyjne pomieszczeń.

Wysokość ścianki kolankowej ustalana jest na etapie projektowania domu, tak, by uzyskać optymalne proporcje pomiędzy wielkością powierzchni użytkowej a proporcjami elewacji. Ścianka dostosowywana jest też do bryły i stylu budynku. W domach nowoczesnych częściej stosuje się wyższe ścianki kolankowe.

Warto zwrócić uwagę, że niejednokrotnie bardzo niekorzystną jest sytuacja, gdy na etapie budowy domu Inwestor decyduje o podwyższeniu ścianki kolankowej. Może to również skutkować zmianą decyzji o pozwoleniu na budowę, ponieważ po podniesieniu ścianki zmieni się wysokość budynku. Ponadto zmieniają się proporcje bryły, co często niekorzystnie wpływa na estetykę domu. Przed wyborem projektu należy także sprawdzić zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu, na którym chcemy zbudować dom. Mogą one ograniczyć wysokość domu, a więc także wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu.

Domy z poddaszem użytkowym a ścianka kolankowa

Na wykorzystanie i dobre zagospodarowanie przestrzeni poddasza duży wpływ ma nie tylko ścianka kolankowa o odpowiedniej wysokości, ale też rodzaj dachu. Dach czterospadowy, chociaż prezentuje się efektownie, pozwala na zagospodarowanie znacznie mniejszej powierzchni poddasza, bo będzie ona z każdej strony ograniczona skosami. Zastosowanie lukarn zwiększa powierzchnię użytkową w pomieszczeniach i ogranicza ilość miejsc, gdzie mamy najmniejszą wysokość.

Wpływ wysokości ścianki kolankowej na wykorzystanie poddasza

Odpowiednia aranżacja przestrzeni poddasza zapewni mieszkańcom komfort i wygodę. W zależności od wysokości ścianki kolankowej mamy różne możliwości wykorzystania przestrzeni pod skosami. To odpowiednie miejsce na łóżka, garderoby, schowki czy też komody.

Architekci ARCHON+ przygotowali obszerną kolekcję projektów domów z poddaszem użytkowym, wśród których dostępne są propozycje o zróżnicowanej wysokości ścianki kolankowej. Jest ona odpowiednio dostosowana do bryły i stylistyki domu. Warto zajrzeć na www.archon.pl i wybrać idealny projekt domu. W doborze służą pomocą Doradcy Projektowi, można także skorzystać z formularza doboru projektu, określając w nim istotne kryteria, na podstawie których Doradcy przygotują i prześlą zwrotnie e-mailem listę najbardziej odpowiednich projektów, zgodnych z założeniami MPZP lub z WZ oraz oczekiwaniami funkcjonalnymi.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych