Poniedziałek 24 czerwca
Jana, Danuty, Janiny
RADOM aktualna pogoda

Powieki - jak dbać o ich prawidłową higienę?

Artykuł sponsorowany 2024-05-27 10:52:00

Wzrok odpowiada za odbiór zdecydowanej większości bodźców z otaczającego świata. Oczy jako organ je odbierający są jedną z najważniejszych i jednocześnie jedną z najdelikatniejszych części ciała. Z roku na rok rośnie świadomość tego, że aby pozostały w formie, wymagają specjalnego traktowania. Jednak w poradnikach dbania o oczy wciąż zbyt często pomijana jest pewna bardzo istotna kwestia: jak zadbać o powieki?

Jak dbać o prawidłową higienę powiek?

Powieki to organ bezpośrednio na oku, którego najważniejszym zadaniem jest chronienie go. Niestety, nawet mimo to często są pomijane przy codziennej porannej i wieczornej rutynie. Powody wydają się oczywiste: niska jest świadomość tego, że w ogóle wymagają one specjalnego traktowania. Wielu ludziom wydaje się też, że zwykle przemycie ich wodą przy myciu całej twarzy jest wystarczające. Trzeba jednak pamiętać, że to na nich zbierają się brud, zarazki i alergeny. Aby się ich całkowicie pozbyć, należy skrupulatnie oczyścić powiekę: umyć specjalnym płynem do higieny powiek — najlepiej korzystając przy tym z wacików lub pałeczek kosmetycznych. Dobrym pomysłem jest też rozgrzanie wcześniej powiek ciepłym kompresem oraz delikatny masaż przed rozpoczęciem zabiegów czyszczących. Zapewnia to chwilę relaksu i pomoże rozluźnić skórę, dzięki czemu usunięcie wydzielin będzie dużo efektywniejsze.

Demakijaż — najważniejsza część wieczornej rutyny

Powieki to pole do popisu dla makijażystów: tych profesjonalnych i tych domorosłych. To na nich lądują kolorowe cienie, eyelinery czy tusze do rzęs, zawierające wiele nie zawsze naturalnych składników. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczenie tych okolic twarzy. Chyba każdy, kto zmywał kiedyś makijaż, doświadczył piekącego bólu oczu przy użyciu zwykłego płynu do demakijażu. Warto zatem sięgnąć po kosmetyki do demakijażu wyłącznie tych okolic: wyjątkowo skuteczne, bezpieczne dla oczu na tyle, że nie trzeba ich nawet spłukiwać, a przy tym bez dodatku chemikaliów. Prawidłowa i sumienna ochrona powiek jest istotna, bo ich cieniutka skóra przy nieprawidłowej pielęgnacji ma tendencje do przyspieszonego starzenia się.

Ulga dla alergików

Swędzące oczy i ich okolice, zaczerwienienie, łzawienie, a może wręcz przeciwnie — poczucie kompletnego wysuszenia gałki ocznej. To objawy doskonale znane wszystkim alergikom. Nie ważne czy źródłem takiej reakcji organizmu jest okres pylenia, czy zwierzęca sierść — można te symptomy złagodzić, używając chusteczek do oczyszczania powiek. Delikatne przetarcie kilka razy dziennie powieki taką chusteczką, zdecydowanie zmniejsza ilość alergenów dostających się do oczu i daje uczulonemu chwilę wytchnienia. Ulgę w takich przypadkach przynosi też stosowanie sprayu na powieki, który złagodzi istniejące objawy, zmniejszy podrażnienie i nawilży powiekę, zapewniając jeszcze większą ochronę powierzchni oka. Decydując się na wprowadzenie takiego sposobu na dbanie o higienę powieki, warto pamiętać, by korzystać z preparatu na zamkniętym oku, regularnie trzy lub cztery razy dziennie. Wieczorem poleca się umyć powiekę tak, jak zwykle.

Wprowadzanie drobnych zmian

Prawidłowa higiena powieki nie jest trudna. Oprócz nowych kosmetyków warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim korzystać ze sprawdzonych, przetestowanych wcześniej na fragmencie skóry kosmetyków. Do oczyszczania powiek używać tylko dedykowanego właśnie im płynu micelarnego. Należy powstrzymywać się przed przecieraniem oczu oraz zabezpieczać je okularami przy aktywności na zewnątrz, gdy w powietrzu znajdują się spaliny, smog, brud oraz gdy grożą nam bliskie spotkania z drobnymi owadami. A tuż po powrocie do domu, dobrze jest profilaktycznie oczyścić chusteczką okolice oczu. Wykonując higienę powiek, pamiętać należy o dokładnym umyciu całej powieki. Alergeny i zanieczyszczenia osiadają też na i pomiędzy rzęsami oraz na często zapominanej dolnej powiece.

Wprowadzenie do codziennej rutyny prawidłowej higieny powiek ma duże przełożenie na samopoczucie i komfort życia, a także ochronę oczu przed przykrymi symptomami.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych