Wtorek 27 września
Damiana, Amadeusza, Mirabelli
RADOM aktualna pogoda

Owsiki i inne pasożyty. Co o nich wiemy?

cir 2022-08-04 08:39:00

Świadomość ludzi dotycząca zasad higieny zwiększa się z każdym rokiem — szczególnie teraz, w dobie koronawirusa. Mimo to pasożyty wciąż stanowią duże zagrożenie — zwłaszcza dla dzieci. Najczęściej atakują wszy i owsiki. Jak dochodzi do zakażenia? Jak możesz temu zapobiec? Jak leczyć? Dowiedz się więcej

Pasożyty - jak dochodzi do zakażeń? 

W dużych skupiskach dzieci, a takimi są przedszkola i szkoły, najczęściej dochodzi do zakażeń. Maluchom zagrażają nie tylko infekcje górnych dróg oddechowych, ale również pasożyty. O ile wszy łatwo zauważyć, to z owsikami jest to nieco trudniejsze. Bez paniki! Owsica poddaje się leczeniu. Lek na owsicę można bez problemu dostać w każdej aptece.

Do zakażenia pasożytami dochodzi w sposób bezpośredni. Wszy potrafią przenieść się z jednych włosów na drugie, natomiast owsiki do innego organizmu dostają się wraz z kurzem czy poprzez bezpośrednie przeniesienie jaja owsika wprost do buzi. 

Dzieci podczas zabaw w grupie zapominają o podstawowych zasadach higienicznych. Ignorują więc zalecenia o myciu rąk, wkładają do ust brudne zabawki, pożyczają grzebienie, gumki czy czapki. A to najprostsza droga do zakażenia. 

Przyjrzyjmy się dzisiaj bliżej owsikom, które trudniej rozpoznać i zauważyć.

Owsica jak ją leczyć? 

Owsiki to małe, białe, niteczkowate nicienie mieszkające w jelicie swojego żywiciela. Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy bezpośrednio do układu pokarmowego trafi jajeczko owsika. Można się nią zarazić poprzez wkładanie brudnych rąk do ust lub wdychając kurz, w którym obecne są jajeczka. 

Jajeczka owsika potrafią przetrwać poza organizmem żywiciela nawet do 3 miesięcy. Dlatego tak ważne jest zachowanie porządku w otoczeniu. Gdy jajeczko nicienia dostanie się do organizmu, zaczyna dojrzewać. Dorosłe osobniki składają następne jaja, które po raz kolejny mogą przedostać się do organizmu. I tak koło się zamyka. 

Dorosła samica potrafi składać tysiące jajeczek. Dzieje się to w okolicach ujścia z jelita, czyli przy odbycie. To właśnie wtedy organizm zaczyna wysyłać sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Pojawia się, szczególnie w nocy, uporczywy świąd okolic odbytu. Dzieci często skarżą się na bóle brzuszka, są drażliwe, mają problemy ze snem, pojawia się zgrzytanie zębami, nudności i podkrążone oczy. 

Aby stwierdzić owsicę, możesz wykonać badanie kału lub po prostu uważnie obserwować kupkę dziecka. Najczęściej w kale można zauważyć białe, ruszające się niteczki. 

Leczenie nie jest trudne, chociaż wymaga dyscypliny i przestrzegania kilku higienicznych zasad. Lek na owsicę kupisz w każdej aptece bez recepty. Leczeniu poddają się wszyscy domownicy. Dzieciom polecany jest lek w zawiesinie, natomiast dorosłym w tabletkach. Lek należy przyjmować zgodnie z informacjami na ulotce. Tylko skrupulatne przestrzeganie zaleceń da nam gwarancję wyleczenia. 

Ważną zasadą w trakcie kuracji przeciw pasożytom jest zachowanie sterylności. Sprzątaj dokładnie całe mieszkanie, rzeczy osobiste, pościel, wszystkie rzeczy tekstylne pierz w wysokich temperaturach. Pamiętaj, że jajeczko może przeżyć bardzo długo poza organizmem, a to pierwszy krok do ponownego zakażenia.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych