Wtorek 16 kwietnia
Bernadetty, Cecyliana, Kseni
RADOM aktualna pogoda

Materace dziecięce dla niemowląt

Artykuł sponsorowany 2021-06-25 04:59:00

Dobór odpowiedniego dla potrzeb maluchów materacyka to inwestycja w zdrowie na całe życie. Już od pierwszych dni powinniśmy dbać o profilaktykę wad kręgosłupa. Na co zwrócić uwagę wybierając materacyk do łóżeczka niemowlaka?

Jaki materacyk dla niemowlaka?

Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele różnych modeli łóżeczek: kołyski drewniane, materiałowe, na stelażu aluminiowym, klasyczne łóżeczka ze szczebelkami, tzw. kosze Mojżesza. Większość z tych rozwiązań sprzedawanych jest z materacykami - niestety, nie wszystkie z nich spełniają wymagania stawiane im przez doświadczonych fizjoterapeutów i pediatrów.

Wbrew stereotypowi, maluchy w pierwszych miesiącach życia nie powinny leżeć na zbyt miękkim podłożu. Chociaż instynktownie chcemy je otulać i chronić przez obkładanie poduszkami i umieszczanie na wielokrotnie złożonych kocykach, nie jest to najlepszy wybór. Oczywiście dbanie o bezpieczeństwo malucha jest najważniejsze - a zgodnie z zaleceniami WHO, w łóżeczku niemowląt nie powinno się znajdować nic poza dobrej jakości materacykiem, prześcieradłem i maluchem. Wszystkie poduszki, ochraniacze na szczebelki czy maskotki nie powinny być w pobliżu śpiącego dziecka zwłaszcza, jeśli rodzice również śpią - dowiedziono, że zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) najczęściej skorelowany jest ze zbyt miękkim podłożem i nadmierną ilością poduszek wokół dzieci. Maluchy, które nie potrafią jeszcze samodzielnie i świadomie się przemieszczać, gdy przez przypadek się odwrócą, nie są w stanie wrócić do pierwotnej pozycji, co może prowadzić do uduszenia.

SIDS jest bardzo rzadko występującym zjawiskiem i nie powinniśmy się go nadmiernie obawiać: jeśli zadbamy o profilaktykę, czyli prawidłową higienę snu naszego malucha, zapewnimy mu maksymalną ochronę.

Dlaczego jeszcze nie warto kłaść dzieci na zbyt miękkim podłożu? Nie pomaga im ono rozwijać zdolności motorycznych. Dodatkowo niskiej jakości materacyki sprzedawane w bardzo niskiej cenie wraz z łóżeczkami często nie posiadają stosownych certyfikatów gwarantujących antyalergiczność: bywa, że materacyki te bielone są chlorem lub mają w sobie niebezpieczne substancje jak różnego rodzaju kleje.

Dobry materacyk dla niemowlaka: jakie warunki powinien spełniać?

Przede wszystkim, dobry materac dziecięcy na pierwsze lata życia powinien być średniotwardy lub twardy. W tym czasie dziecko powinno mieć jak najwięcej możliwości do stymulowania tzw. czucia głębokiego, którego rozwijanie się jest niezbędne do osiągania kolejnych sprawności motorycznych. Na zbyt miękkim podłożu dziecko nie jest w stanie odpowiednio się stymulować: możemy sobie to wyobrazić próbując robić dowolne ćwiczenie na własnym łóżku. Wykonywanie pompek, mostka czy brzuszków jest bardzo utrudnione i co więcej, niemożliwe w sposób zalecany przez trenerów (z prawidłowym ułożeniem ciała). Warto pamiętać, że chociaż na to nie wyglądają, niezborne ruchy niemowląt są właśnie takimi intensywnymi ćwiczeniami, które przygotowują naszego malucha do obrotów, podnoszenia główki, a wreszcie czworakowania i chodzenia.

Po drugie, materacyk powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów: certyfikowanej pianki (np. Flexifoam) z dodatkiem włókien kokosowych, które utwardzają nawierzchnię. Ze względów higienicznych zaleca się, aby materacyk pokryty był ściąganym do prania pokrowcem, który chroni przed zamoczeniem wkładu. Wszystkie te cechy spełnia materac Hilding Kołyska, który otrzymał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Jest to idealny wybór od 1. dnia życia. Podłoże jest dwustronne, zamknięte w wodoodpornym pokrowcu Lotus. Producent daje Kołyskę aż 5 lat gwarancji. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych